“Demokrasi ve bağımsız hukuk bir gün herkese lazım olabilir”

CHP Muğla Başkanı Adem Zeybekoğlu, terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları suçlaması ile görevden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanlarının yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.

“Demokrasi ve bağımsız hukuk bir gün herkese lazım olabilir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Başkanı Adem Zeybekoğlu, terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları suçlaması ile Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevlerinden alınmasının ardından yerlerine kayyum atanmasıyla ilgili olarak yazılı basın açıklaması yayınladı.

Kayyum atamalarının seçmen iradesine vurulan bir darbe olduğunu söyleyen Zeybekoğlu, “Yerel seçimlerin üzerinden 5 ay bile geçmeden halkın oyları ile seçilmiş belediye başkanları görevden alınmış ne hikmetse belediye meclisinin yeni başkan atamasına müsaade edilmeden belediyelere kayyum atanmıştır. AK Partili belediye başkanları metal yorgunluğu adı altında görevlerinden tabiri caizse ağlata ağlata alınmış, yerlerine meclis kararı ile başkanlar atanmış, Türkiye bu demokrasi ayıbını da ne yazık ki yaşamıştır” dedi.

Zeybekoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Mardin, Diyarbakır, Van Belediye Başkanları seçilebilme kriterlerine uygun olmalı ki 31 Mart seçimlerinde partilerinden aday olmuş, halkın iradesi ile seçimi kazanarak belediye başkanı seçilmişlerdir. Halkın iradesini, demokrasiyi hiçe sayan bir anlayış haklarında kesinleşmiş hukuki karar olmayan belediye başkanlarını bir sabah görevden alarak yine demokrasiye büyük bir darbe vurmuştur. Sandıkta kazanamadıklarını farklı yollarla almaya alışmış demokrasiyi araç olarak gören zihniyet bunu İstanbul seçimlerinde de denemiş halktan gerekli dersi fazlasıyla sandıkta almıştır. Demokrasi ve hukukla temellenen Türkiye Cumhuriyeti'ni geriye götürmek isteyen, terörle işbirliği yapan, seçimlerde terör örgütü üyelerini devletin resmî televizyonlarına çıkaran her türlü anlayışa karşıyız. Suçu ispat edilmedikçe herkes masumdur ilkesi ışığında halkın iradesi ile seçilen belediye başkanlarının görevlerine devam etmesi, herhangi bir kanunsuzlukta da belediye meclisinin kararıyla yeni başkanın seçilmesi yöntemi demokrasi, hukuk ve oy veren vatandaşların iradesine saygı için en doğru yöntem olacaktır. Unutulmamalıdır ki demokrasi ve bağımsız hukuk kuralları bir gün herkese lazım olabilir.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68