“Fıstık çamı tapu sorunu için tutamayacağınız sözler verdiniz”

AK Parti Yatağan Belediye Başkan Adayının seçim vaatleri arasında bulunan “Fıstık çamları tapu sorunun çözümü için girişimlerde bulunacağız” vaadine istinaden CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Yeter artık, yıllardır insanların umudu ile oynadığınız. Tutamayacağınız sözler verdiniz, verdiğiniz sözleri de tutmadınız” dedi.

“Fıstık çamı tapu sorunu için tutamayacağınız sözler verdiniz”

Girgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle

Yatağan‘a bağlı Katrancı, Turgutlar, Gökgedik ve Milas’a bağlı Çallı, Ortaköy, Olukbaşı, Kayabaşı, Akkovanlık, Çamlıyurt, Sarıkaya köylerinde iktidar partisi tarafından fıstık çamı üreticilerine verilen fakat yıllar geçmesine rağmen bir türlü tutulmayan sözleri meclis gündemine taşıdı.

Girgin, uzun yıllardır Yatağan ve Milas’ın fıstık çamı üretimi yapılan köylerinde kangrene dönüşen sorunla ilgili; “Fıstık çamı (kühnar) üretiminde dünya üçüncüsü durumundaki Türkiye'de, fıstık çamı üretilen alanların geçmişte ormanlık alana dahil edilmesi sonucunda mağdur olmuşlar ve üretimini yaptıkları arazilerin tapularının olmaması nedeniyle yasal sıkıntılar yaşamışlardır” diyerek her seçim döneminde bunun siyasi malzeme olarak kullanılıp istismar edilmesine tepki gösterdi.

“2008 yılından bu yana verilen sözler tutulmadı”

Muğla yöresinde fıstık çamı üretimi ile geçimini sağlayan Yatağan’ın Katrancı, Turgutlar, Gökgedik, Milas'ın Ortaköy, Akkovanlık, Çallı, Çamlıyurt Olukbaşı, Kayabaşı ve Sarıkaya köy muhtarları, sorunun çözüme kavuşturulması için dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır ile birlikte dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Orman Genel Müdürü Osman Kahveci’yi 2008 yılında ziyaret ederek Bakan Eroğlu'ndan yasal düzenleme yapılması konusunda söz almışlardı. Fakat alınan sözün üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen ne yazık ki sorun hala çözülmemiştir” diyen Girgin, aşağıdaki soruları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yöneltti;

1. Bakanlığınızca yürütülen çevre bilinci içinde ve yaşamlarını üreterek sürdüren, ürettikleri alanların doğal dengesini koruyarak fıstık çamı ağaçlarının tüm vergilerini devlete ödeyen Yatağan ilçemize bağlı Katrancı, Turgutlar, Gökgedik ve Milas ilçemize bağlı Çallı, Ortaköy, Olukbaşı, Kayabaşı, Akkovanlık, Çamlıyurt, Sarıkaya mahallelerinde yerleşik fıstık çamı üreticilerinin mülkiyet ve tapu sorunlarının çözümü ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

2. Bu konuyla ilgili yapılan herhangi bir çalışmanız varsa ne zaman tamamlanacak?

3. Yatağan ilçesine bağlı Katrancı, Turgutlar, Gökgedik ve Milas ilçesine bağlı Çallı, Ortaköy, Olukbaşı, Kayabaşı, Akkovanlık, Çamlıyurt, Sarıkaya mahallelerindeki fıstık çamı üreticilerinin sorunları ile ilgili bir çalışmanız yoksa bu mevcut sorunu çözmek için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Bakan Pakdemirli’ye sorularını yönelten CHP’li Süleyman Girgin, konunun takipçisi olacağını bir kez daha vurguladı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER