20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

GENEK, “TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALINACAĞI İNADIRICI DEĞİL”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek, dün parti binasında “devlet kurumlarından hizmet satın alan firmalarda çalışmakta olan işçilere kadro verilmesi diye bir şey söz konusu değildir” diyerek bir açıklama yaptı.

25 Ocak 2013 Cuma 00:01
Bu haber 3274 kez okundu
GENEK, “TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALINACAĞI İNADIRICI DEĞİL”
Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, İl Genel Meclis Üyesi Eyüp Katırcı, Belediye Başkanı H. Haşmet Işık,  Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili, Bencik Belediye Başkanı Salih Haney ve partililerin bulunduğu ortamda basın açıklaması yapan CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek; “Son günlerde basında Zonguldak Kozlu’da meydana gelen 8 madencinin ölümü sonrası daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkan taşeron çalıştıran işyerlerindeki ölümlü iş kazaları sonrasında çalışma bakanı Faruk ÇELİK Taşeron işçiliği konusunda yanıltıcı açıklamalar yapmaktadır.

Yıllardır işçilerin vermekte oldukları mücadeleler sonucunda ve ölümlü iş kazalarının özellikle taşeron uygulamaların olduğu yerlerde artması üzerine Çalışma Bakanlığı da taşeron uygulamasının 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmadığı yönünde açıklama yaparak bir yanlışlığı itiraf edip kabullenmiştir.

Ancak çalışma bakanının “taşeron işçiliğini yeniden düzenleyeceğiz” diye mevcut kötü durumu kabullenmesi ve bunun kamuoyuna yansıyışı ile gerçekler arasında fark vardır.

Hükümetin niyetinde Taşeron işçilerin mevcut durumlarının yeniden düzenlenerek yıllık izin, fazla mesai, kıdem tazminatı, gibi konularda iyileştirme yapılması bunun karşılığında ise asıl işlerin de geri hizmetlerde olduğu gibi tamamının taşerona verilmesini sağlamak yatmaktadır.

Devlet kurumlarından iş almış olan müteahhit firmalarda çalışmakta olan işçilere kadro verilmesi diye bir şey söz konusu değildir. Bunu iddia eden varsa da bu bir kandırmacadır.

İş kanununun 2 maddesine göre kamu veya özel sektörde işverenlerin asıl işlerini taşerona vermesi yasaktır. Verdiği taktirde taşeronda çalışan işçiler işverenin kendi işçisi sayılır diye müfettiş raporları ve mahkeme kararları vardır. Ancak buna rağmen taşeron işçiler işverenin kendi işçisi sayılmamaktadır.

AKP Hükümeti samimi ise önce mahkeme kararlarını uygulayıp kamuda ne kadar taşeron işçisi varsa işçilerin bu haklarını verdirmelidir.

Çalışma Bakanı’nın bir soru önergesine verdiği cevapta kamu ve özel sektörde 2002 yılında 387 bin olan taşeron işçi sayısı 2011 yılında 1 milyon 611 bin’e yükselmiştir. 10 yılda 4 kat artmıştır.

Kanunlara aykırı olarak yapılan bu uygulamaları mahkeme kararlarına uyarak ya da kanuna aykırı taşeron ihalesi yapılmasını önleyerek çözmek yerine, mevcut yasayı asıl işlerinde taşerona verilmesinin önünü açacak şekilde değiştirilmeye çalışılması bir kandırmacadır ve yasadan geriye gidiştir.

CHP olarak taşeron işçilere kadro sözümüz vardır.

Yoğun emek sömürüsü altındaki taşeron işçisi kardeşlerimizin durumunun iyileştirilmesi ve kadroya geçirilmesi, iş güvenceli bir işe kavuşmaları için her zaman onların yanında oluyoruz. Olmaya da devam edeceğiz.

Verilen mücadeleler sonunda çalışma bakanlığının taşeron işçiliğinde yanlış yaptık deyip durumu kabullenmesi olumlu bir gelişmedir. Ancak tüm işçilerin taşeron işçisi olmasının önünü açacak yasal değişikliklerden uzak durulmalıdır.

İşvereni devlet olan Kamu kurumlarındaki sözleşmeli personele kadro verilmesi ise olması gereken bir durumdur.

Eğitimden sağlığa tüm devlet kurumlarında güvencesiz, sözleşmeli çalışan, taşeron olarak çalışan personel kadroya geçirilmelidir” dedi.

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV