Girgin, Yatağan’ın sulama kanalı ve göletlerini meclise taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Yatağan’a Bağlı Kadıköy, Mesken, Çakırlar ve Yukarıyayla mahalleleri tarımı için büyük öneme sahip sulama gölet ve kanalını TBMM gündemine taşıdı.

Girgin, Yatağan’ın sulama kanalı ve göletlerini meclise taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi vererek, Kadıköy, Mesken, Çakırlar ve Yukarıyayla mahalleleri için hayati öneme sahip ama yıllardır yenilenmeyen sulama kanalı sorununu ve gölet yapılmasını meclis gündemine taşıdı.

Girgin, “Yatağan ilçesine bağlı Mesken, Kadıköy ve Çakırlar mahalleleri tarımsal sulama tesislerini S.S. Yatağan Mesken Kadıköy Çakırlar Sulama Kooperatifi işletmektedir. Köylülerimiz Gökçay’dan 1 bent yardımıyla alınan sulama suyunun tarım arazilerine iletilen kanalların ekonomik ömrünü tamamlamasından dolayı Yukarıyayla Mahallesi’nin de projeye dahil edilerek sulama tesisinin yenilenmesini talep etmektedir. Ayrıca sulamanın pik dönemlerinde yüksek su kullanım ve buharlaşma kayıpları nedeniyle mevcut sulama tesisinden hat sonuna yeterli su verilememekte ve bu gerekçe ile bir sulama göleti yapılması talep edilmektedir” diyerek bölge çiftçisinin bu önemli sorununa dikkat çekti.

“Gölet yapımı ve kanalda yapılacak yenileme bölge tarımı için hayati öneme sahip”

“Çiftçi toprağa, toprak suya muhtaçtır. Gelin bu ihtiyacı giderelim, çiftçimize destek verelim. Türkiye tarımı, ancak ve ancak desteklenen çiftçimizin omuzlarında yükselebilecektir” diyen Girgin, konunun bölge tarımı için önemini vurguladı.

Girgin, “Söz konusu mahalleler yüzölçümünün yüzde 68’i ormanlarla kaplı olan Muğla için önemli bir tarım alanıdır. Yılda iki defa ürün alınmakta olup,  zeytincilik, sebze tarımı yanında hayvancılık ve yem bitkileri üretimi yapılmaktadır. Sulama sistemine ait tesis karakteristikleri ve işletme bilgileri; tesis yer üstü (yüzeysel) sulama tesisidir, sulama sistemi cazibeli (yerçekimi) olup motopomp kullanılmamaktadır. Su alma, iletim ve dağıtım sistemine ilişkin bilgiler,  1 adet bent, 30 bin 14 m muhtelif ebatta kanal, 1 adet iki açıklıklı akedük, 410 m çelik sifon hattı, 361 m PVC boru hattı, tesisin toplam debisi 480 lt/sn, proje sulama alanı 5 bin 600 dekar, tesisten faydalanan çiftçi sayısı 512 çiftçi ailesidir.

Sulama oranı yüzde yüz, gelin büyütelim yenileyelim

“Tesis Mülga Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1987, 1996 ve 2003 yıllarında olmak üzere toplam üç aşamada işletmeye açılmıştır. Tesis S.S. Yatağan Mesken Kadıköy Çakırlar Sulama Kooperatifi tarafından işletilmektedir. Tesis çalışır durumda, sulanmayan alan bulunmamakta ve sulama oranı yüzde 100’e yakındır” diyerek sulama kanalının yüzde 100 sulama potansiyeline sahip olduğunu ve bölge tarımına ciddi anlamda faydası olduğunu belirterek Bakan Pakdemirli’ye aşağıdaki sorularını yöneltti.

1- Bakanlığınızca Kavaklıdere ve Yatağan çiftçisi açısından hayati öneme sahip verimli tarım arazilerinin sulanabilmesi için, ekonomik ömrünü doldurmuş yaklaşık 30 kilometre uzunluğundaki bu tesisin yenilenmesi ile ilgili herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

2- Bakanlığınızca planlanan böyle bir proje çalışması varsa bu çalışmaya ne zaman başlanacaktır ve ne kadar zamanda yapımının tamamlanması düşünülmektedir?

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56