İYİ Parti’de istifa depremi: 6 kişi partiden, 4 kişi görevlerinden istifa etti

Yatağan ilçesindeki İYİ Parti teşkilatı, haftaya istifalarla başladı. İlçe başkanı da dahil 6 kişi partiden istifa ederken, aralarında ilçe gençlik kolları başkanı da olan 4 kişi görevlerinden istifa etti.

BURAK ALPER KUŞ
İYİ Parti’de istifa depremi: 6 kişi partiden, 4 kişi görevlerinden istifa etti

İYİ Parti Yatağan Başkanı Oktay Yönter, yaptığı açıklamada, kurucu ilçe başkanı olarak görev yaptığı partisinden istifa ettiğini bildirdi.

Yönter, kendisiyle benzer düşünceleri paylaşan yönetim kurulu üyeleri Mustafa Kazıl, Kader Karayiğit, Ali Fuat Göka, Ali Güçlü ve Hüseyin Balcı’nın da partiden istifa ettiğini, Aysun Duru, Nuray Yaran ve İbrahim Çallı ile İlçe Gençlik Kolları Başkanı Volkan Belen’in de görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Görevlerinden istifa edenlerin partiden istifa için gerekli başvuruları yaptığını kaydeden Yönter, istifa sebebini ise partinin “Merkez bir parti” olamamasını gösterdi.

24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinde yüzde 21 ile Yatağan’ın Muğla’daki en çok oyu alan İYİ Parti teşkilatı olduğunu hatırlatan Yönter, bu başarının partinin üst organları tarafından takdir görmediğini ve bu başarıyı ilçe teşkilatının başarılı çalışmasının sonucunda geldiğini görmediğini savundu.

Yönter, bazı zihniyetlerin yeni kurulan partinin farklı siyasi görüşleri içinde barındırmak yerine başka bir partinin devamı niteliğinde bir algı yarattığını ileri sürerek, “Oysaki bu partiye katılma amacımız merkez bir parti olacağı sevdası idi” dedi.

Muğla’daki İYİ Parti’nin partinin sevdalı olmak yerine şahısların şahsi menfaatlerine hizmet eden bir parti konumuna geldiğini iddia eden Yönter, “Sorgulayanların ve eleştirilerin sevilmediği bir anlayışla başarıya ulaşmak mümkün değilken biat etme kültürünü buraya yerleştirmeye çalıştılar. Muğla’daki teşkilatların üzerindeki ‘ben varım, burası benden sorulur’ şeklindeki düşünceye sahip olanlar benim ve benim gibi düşünenlerin çalışma şevkini kırmıştır. Bu zihniyetler kendisi gibi düşünmeyenleri ihraç veya yönetimden alırım algısını bizlere hissettirmiştir. Muğla'da teşkilatlar fikirlerini dile getirememiş ve eleştirilerini yapamamıştır. Ülkede demokrasinin olmadığını belirterek buna karşı duranlar parti içi demokrasiyi yok saydılar” diye konuştu.

Yönter, yola çıkarken “Konuşan Türkiye” düşüncesiyle yola çıktıklarını fakat yolculuk sırasında yol arkadaşlarının buna müsaade etmediğini belirterek, “Kendi içerisinde demokrasiyi uygulamayanların, olmadığını iddia ettikleri demokrasiyi ülkesine getirip getirmeyeceğini sizlerin takdirine bırakıyorum. Muğla'daki bu ‘ben merkezci’ anlayış  kendi menfaatleri uğruna bir dahaki seçimleri düşünerek hareket etmiş, bunun üzerine bir kurgulama içerisine girmişlerdir. Partinin kimliği ve teşkilatların gücü ile bir yere gelenler bu başarıyı kendilerine saymış ve teşkilatlara özgürlük alanı bırakmamıştır. İstifamın birlikte görev yaptığım yönetim kurulu arkadaşlarım ile bir alakası yoktur. Onlar ece gündüz demeden özverili bir şekilde geçirmiş olduğumuz genel seçimlerde çalışmışlardır” dedi.

Birlikte görev yaptığı partililere ve kendilerine oy veren herkese teşekkür eden Yönter, siyasi hayatını sonlandırdığını da sözlerine ekledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68