İYİ Parti’de Sadet Kocasarı güven tazeledi

İYİ Parti Yatağan Başkanlığı’nın tek listeyle gidilen kongresinde, mevcut İlçe Başkanı Sadet Kocasarı yeniden başkan seçildi. Kongrede konuşan İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, başkanlık sistemini eleştirerek, “Nevi şahsına münhasır bir partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetiliyoruz. Hiçbir kurumun iradesi kalmadı. Hiçbir kurumumuzun geleneği kalmadı. Bir kişi, her şey haline geldi. Her kararı bir kişi verir hale geldi” dedi.

İYİ Parti’de Sadet Kocasarı güven tazeledi

İYİ Parti Yatağan Başkanlığı’nın kongresi, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kongreye, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İYİ Parti Muğla Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, Demokrat Parti İlçe Başkanı İsmet Lülecioğlu, İYİ Partili ilçe başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partililer katıldı.

Divan başkanlığı seçiminin ardından konuşan Ergun, insanların dinlenme korkusu nedeniyle telefonla rahat konuşamadığı dönemin ardından İYİ Parti’nin kurulmasıyla korkan sadece bir kişinin olduğunu söyledi.

“Bir kişi, her şey haline geldi”

İYİ Parti olarak çok şey başardıklarının altını çizen Milletvekili Ergun, “Türkiye, dünyada benzeri olmayan bir hükümet sistemiyle yönetiliyor. Dünyadaki diğer başkanlık ve demokratik sistemlerine benzemiyor. Nevi şahsına münhasır bir partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetiliyoruz. Hiçbir kurumun iradesi kalmadı. Hiçbir kurumumuzun geleneği kalmadı. Bir kişi, her şey haline geldi. Her kararı bir kişi verir hale geldi. Gençlerimiz ve çocuklarımız sınava girecek, bundan sorumlu olan Milli Eğitim Bakanıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kaç tane genel müdürlükler, müdürlükler var ama Milli Eğitim Bakanının açıklaması, ‘sınavın ne zaman yapılacağını cumhurbaşkanımız açıklayacaktır’ olmuştur. Türkiye bu halde artık” dedi.

Ergun, partili cumhurbaşkanı başkanlık sisteminden bugüne Türkiye’nin ciddi oranda geriye gittiğini ileri sürerek, “Yolsuzlukta, nepotizmde artış var ama normal insani endekslerin tamamında düşüş var. Partili cumhurbaşkanı sistemi Türkiye’yi buraya getirdi. Bütün kötülüklerin anası haline gelmiş durumda. İYİ Parti olarak, Türkiye’nin hızla güçlendirilmiş, iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçmesi için mücadele ediyoruz. Bunun anlamı, kuvvetler ayrılığı ilkesidir, kurumlaşmak demektir, kurallaşmak demektir ve hukukun üstünlüğü demektir. O hale geldi ki, sıradan bir tarla davası bile siyasi kadrolara havale edilir hale geldi. Bu mücadele bizim açımızdan kutlu bir mücadeledir ve inşallah bunu başaracağız. Şuan Türkiye geneli yapılan anketlerde milletimizin yüzde 63’ü artık parlamenter sistem istiyor” diye konuştu.

“Ekonomik sıkıntı hat safhada”

Kongrenin İYİ Parti’ye ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen İl Başkanı Şekerdağ da, “Türk siyasetinin değişmez denilen, artık seçim yapılsa da kendilerine göre sonuç elde ettirilir denilen bir dönemi, sizin gibi cesur ve iyiler sayesinde çözdük. Allah hepinizden razı olsun. Türkiye şuan sadece il geneli değil, tüm Türkiye’de vatandaşlarımız rahat nefes alıyorsa bu sizler gibi ülke genelindeki iyi ve cesur arkadaşlarımızdandır. Milletimiz, iki kutup arasında sıkıştırılmış, nereye gideceğini şaşırmış durumdaydı. Biz bunu hep birlikte el birliğiyle çözdük. Bu birlikteliğimizi daha da sıklaştırarak aynen partimizin kuruluşundaki aynı ruhla devam ettirelim” dedi.

Şekerdağ, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türk milleti, yokluktan değil basiretsiz yönetim anlayışı yüzünden darlık çekiyor. Şuan yaşadığımız pandemi süreci de üzerine tuzu biberi oldu. Ekonomik sıkıntı hat safhada. Artık ekonomik sıkıntıdan intihar eden anneleri, çocuğunu ısıtamadığı için intihar eden anneleri, çocuğuna giysi alamadığı için intihar eden babaları, işini yürütemediği için intihar eden esnafları görüyoruz. Araç garantili otoyollar ve hasta garantili hastanelerin ödemeleri bir gün bile gecikmeden yapılıyor. Bunların faturası hepimizin üzerindedir. Omuzlarımıza kat kat vergi yükü olarak geliyor. İşsizlik hat safhada. Üniversite mezunu gençlerimiz 2019 yılında 1 milyon 340 bin iken şuan dört gencimizden biri işsiz durumdadır. Bu da iş arayanların arasındaki işsizlik, iş aramaktan vazgeçmiş kişiler sayılmıyor bile. Pazarcılık yapan doktora öğrencisi var. Gençlerimizin çalışacak iş sahaları yok. Üniversite mezunu işsizler o kadar çoğaldı ki herhangi bir plan yapılmadan her yere üniversiteler açılıyor. Ondan sonra da diplomalı işsizlerimiz oluyor. Bu çocuklarımıza verilen emeklere yazıktır. Cumhuriyetin yok zamanında var edilen fabrikaları yok pahasına sattılar. O paraları ne yaptılar bilmiyoruz. Hala yokluk içerisinde vatandaşlarımız eziliyor. Her gün gelen yeni vergilerle ezilmeye devam ediyor.”

Ergun ve Şekerdağ’ın ardından Mehmet Tosun ve Mehmet Şahin de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde, mevcut İlçe Başkanı Sadet Kocasarı yeniden başkan seçildi.

Kocasarı’nın yönetimi, şu isimlerden oluştu:

Adnan Kaptan, Ömer Yüksel, Mehmet Şahin, Ali Anbarcı, Hasan Dağlı, Ali İhsan Aksöz, Şule Çaytaş, Vedat Çolakoğlu, Mehmet Baş, Ramazan Binek, Ebru Uzun, Varol Çakmak, Haydar Turgut, Mehmet Kakkaç, Buket Mertoğlu, Ferhat Zeki Küçükköse, Ufuk Özdemir, Bedriye Şahin, Muhsin Alp, Mehmet Ürnez, Mehmet Göçmen ve Rabia Çetin.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ismail
Ismail - 11 ay Önce

Hayırlı olsun

Adem. Kocabıyık
Adem. Kocabıyık - 11 ay Önce

Hayırlı. Olsun. Şayet. Başkanım

Ali ihsan Aksöz
Ali ihsan Aksöz - 11 ay Önce

Biz İyi partililer,Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda,Cumhuriyet ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileri olarak,korkmadan,çekinmeden,yorulmadan,Çağdaş,modern Türkiye Cumhuriyetimizi ,genel başkanımız Sayın Meral Akşener'in önderliğinde,güçlendirilmiş parlamenter sisteme yeniden kavuşturmaya ant içtik.Vatanını seven her vatanseveri bu kutlu yolda bizimle aynı cephede olmaya davet ediyoruz.Genel başkanımızın dediği gibi.Başaracağız,başaracağız,başaracağız.

Ahmet KUMAŞ
Ahmet KUMAŞ - 11 ay Önce

Yeni yönetime seçilen arkadaşlara başarılar dilerim Trabzon dan selamlar

SIRADAKİ HABER

banner68