Kemiksiz, “Tüm gücümüzü Yatağan halkı için kullanıyoruz”

CHP Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, İnönü Bulvarı’nın yenilenme çalışmalarının Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiğine dair iddialara cevap verdi.

Kemiksiz, “Tüm gücümüzü Yatağan halkı için kullanıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, İnönü Bulvarı’nın yenilenme çalışmalarının kamuoyunda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiğine dair iddialara cevap verdi.

Kemiksiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yatağanımızda bazı yerlerde İnönü Bulvarı yol yapımının Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiği dillendirildiğine şahit olmaktayız. Konunun aslı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Plan Proje Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı’nın konuyla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğüne verilen cevapta yazmaktadır. 28.08.2019 tarih ve E.231989 sayılı yazılarına 27.09.2019 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından cevap verilmiştir.

19.03.2006 tarih ve 26821 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan bölünmüş yolların yapımı konulu 2008/3 sayılı genelgesinde 9. Maddesinde ‘Yol güzergahı üzerinde bulunan içme suyu, kanalizasyon şebekesi, enerji nakil hattı, haberleşme hattı, boru hatları ve benzeri nakil hatlarının deplasmanlarının ilgili kurum ve kuruluşları tarafından yapılması esas olmakla birlikte, bu işlerin de valilikler tarafından yaptırılması halinde işin bedeli kurumlarınca karşılanacak, ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon valiler tarafından sağlanacaktır.’ denilmekte ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 6001 sayılı Kanunu’nun 24. Maddesinin 1. fıkrasında “Genel Müdürlüğün görev alanında bulunan karayollarının sınırları dâhilinde her türlü su, kanalizasyon, doğalgaz ve petrol boru hatları ile elektrik ve haberleşme hatları ve benzeri tesisat kurulması veya bu amaçlarla herhangi bir şekilde karayollarında faaliyette bulunması, Genel Müdürlüğün iznine tabidir. İhtiyaç halinde, söz konusu tesisatın yerlerinin değiştirilmesi, Genel Müdürlükçe ilgili kuruluşlardan talep edilebilir. Genel Müdürlük tarafından belirtilen sürede bu değişikliği gerçekleştirmek zorundadır. Aksi halde Genel Müdürlük, yer değiştirme işlemlerini, giderleri ilgili kurum ve kuruluştan tahsil edilmek üzere bizzat yapar veya yaptırır” dendiği ve 2008/3 sayılı genelge ile ilgili kanun doğrultusunda bölünmüş yol yapım çalışmalarının engellenmemesi adına mevcut hatların ivedilikle deplase edilmesi talep edilmektedir.

Şurası çok açık şekilde bilinmelidir ki, CHP’nin yönettiği kurum ve kuruluşların tüm yetkileri ve gücü halkımızın yanında ve arkasındadır. CHP Yatağan Yönetimi olarak da, bütün gücümüzü ve etkimizi, Yatağan halkı için kullanacağımızın bilinmesini isteriz” diye konuştu.

Öte yandan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Plan Proje Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya tarafından Karayolları’na verilen cevapta, şu ifadeler yer aldı:
“Kurumumuz 5018 Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu'na göre yer yılsonu bir sonraki yılın 1 Ocak-31 Aralık takvimi arası yapacağı yatırım ve faaliyetlerin bütçelerini hazırlayarak Büyükşehir Belediye Meclisinden onay almaktadır. 2019 yılı kurum bütçemiz 2018 yılı Kasım ayında kesinleşip onaylanmış ve bahse konu deplase işi 08.03.2019 tarihinde kurumumuza iletilmiş olmasından dolayı 2019 yılı içerisinde herhangi bir işlem yapma imkanımız olmamıştır.

İlgi (b) de kayıtlı yazıda Milas-Yatağan Yolu üzerinde kurumumuza ait içme ve kanalizasyon hatlarının ivedilikle deplase edilmesi 2019 yılı sonuna kadar yapılması zorunluluğu halinde bahse konu deplase işlemlerinin kurumumuzun proje onayı da alınarak Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 6001 sayılı Kanunu’nun 24. Maddesinin 1.fıkrasınca değerlendirilmesi uygun olacaktır.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68