Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin lira olacak” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’da yaptığı konuşmada, “Biliyorum şimdi yine beni mahkemeye verecek. ‘Türkiye yüzde 11,1 büyüdü’ diyor. Kim büyümüş? Emekliye, esnafa soruyorum büyümemiş. Yandaşların cebi büyüdü. Ben onlardan o parayı alacağım ve millete vereceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin lira olacak” dedi
 Muğla’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında başlayıp tamamladığı yatırımların açılışını gerçekleştirirken 2018 yılında yapılması planlanan yatırımların temelini attı.

Kılıçdaroğlu, Menteşe ilçesindeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Ulaşım Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu daha sonra muhtarlar toplantısına katıldıktan sonra 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “3,5 yıl önce göreve geldiğimiz andan itibaren öncelikle Büyükşehir Belediyesinin kuruluşunu gerçekleştirmeye ve aynı zamanda rutin işlerin aksamadan hayatın devam etmesini çalıştık. Muğla’yı 6 bölgeye ayırdık. Bu altı bölgede bütün birimlerimizin organizasyonu yaptı. Ve altı grup olarak 27 alt birimle ulaşılamayan mezralara ulaştık. 13 bin km2 ile İstanbul’un bir buçuk katıyız. Bu coğrafya içerisinde altyapı çalışmaları oldukça güç. Özellikle kırsalda köylerimizde il özel idaresinin kısıtlı bütçesi nedeniyle olması gereken hizmetler yeteri kadar yapılamamıştı. İnsan odaklı ve insana hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu amaçla yapılması gereken yatırımları bir bir hayata geçirmeye çalışıyoruz. Geçmişte yeteri kadar hizmet alamamış, su ve yol ile ilgili büyük sorunları olan bir il olarak bir dönemde bu sorunların çözülmesi mümkün değil. Yatırım olarak MUSKİ ve Büyükşehir 782 milyon liralık yatırım yaptı. Bu bugüne kadar yapılan en büyük 228 milyon liralık borç ödedik. Yaptığımız yatırımlar ve ödediğimiz borç ile birlikte 1 milyar 10 milyon liralık yatırım yaptık. 2018 yılında 426 milyon liralık yatırım öngörüyoruz” diye konuştu.

Doğruları söylemeye devam edeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Ben hak, hukuk, adalet dedikçe birisi rahatsız olmuyor. Olsun, ben bunları ve doğruları söylemeye devam edeceğim. Harcadığın her kuruşun hesabını millete vereceksin. Bu bizim namus borcumuzdur. Bu bizim millete borcumuzdur. Bizi onlardan ayıran temel nokta hesap vermekten korkmuyoruz. Onlar hesap vermezler, üstüne üstlük vatandaşa hesap soruyorlar. Biz o nedenle size hesap vermeyi namuslu görev sayıyoruz” dedi.

Ülkücülere ve sosyal demokratlara seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bu ülke freni patlamış kamyon gibi gidiyor. 80 milyonu bu tehlikeden aydınlığa çıkarmak zorundayız. Olay sağ sol olmaktan çıkmıştır, olay Türkiye’nin bekası olayıdır. Üzerimize bütün baskılarla geliyorlar. İstedikleri kadar baskı, zulüm yapsınlar biz asla bildiğimiz doğru yoldan dönmeyeceğiz. Diyorlar ki Kılıçdaroğlu ‘asgari ücret 2 bin lira olacakmış. Demiş. Evet 2 bin lira dedim. Seçimlerde 1500 lira dedim. Şimdi 1404 liraya çıkardılar. Bizim bütün belediyelerde asgari ücreti 1500 lira yaptık. Sen neden 1500 lira veremiyorsun? Senin gibi adalarda şirket kurdurtmuyoruz. Biliyorum şimdi yine beni mahkemeye verecek. ‘Türkiye yüzde 11,1 büyüdü’ diyor. Kim büyümüş? Emekliye, esnafa soruyorum büyümemiş. Yandaşların cebi büyüdü. Ben onlardan o parayı alacağım ve millete vereceğim. Ben bunları söylediğim için yine kıyameti koparacak. Bu para çok diyorsan sana teklifim var. Ayda 2 bin lira ile sen idare et bakalım ne olacak? O 2 bin lirayı alacağız ve işçiye vereceğim.”

“Her türlü desteği vereceğiz”

Konuşmasında Filistin konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Filistin bizim milli davamız. 1968 yıllarında gencecik fidanlarımız gitti. O mezarlar Filistin’dedir. İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı yapıldı. ‘Doğu Kudüs başkent olsun’ dedi. O karar çok önemli. Bu kararın gereğini hükümetin yerine getirmesini istiyorum. Bu karar alınması gerekiyordu ve her türlü desteği veriyoruz. Şimdi o sözü tutacaksın. Kapı arkasında anlaşma imzalamayacaksın. Doğu Filistin’de Filistin büyükelçiliğini kuruyorum diyeceksin. Yaparlar mı? Yapmalarını istiyorum. Bütçe görüşmelerinde Sayın Binali Yıldırım ‘Bizim Doğu Filistin’de Türkiye’nin Büyükelçiliği var’ dedi. Açtık internet sitesini, yok. Kudüs’te yok, Tel Aviv’de Doğu Kudüs’te konsolosluğumuz var. O konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin. Ben takipçisi olacağım. Filistin davasını savunan her vatandaşın da takipçisi olması lazım. Bunun sağı solu yoktur ve bizim milli davamızdır. Her koşulda Filistin’e sahip çıkacağız.”

Konuşması sık sık alkış ve sloganlarla kesilen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kalkıp diyor ki benim ülkemde demokrasi var. Kardeşim demokrasi yok. Bu ülkede şu anda tek adam rejimi var. Bizim mücadelemiz demokrasi mücadelesidir. İnsan hakları mücadelesidir. Kadın erkek mücadelesidir. Yargının bağımsızlığı mücadelesidir. Medya özgürlüğü mücadelesidir. Hapishanelerinde milletvekili olan, gazeteci olan, üniversitelerinden akademisyenlerin atıldığı bir ülke demokratik bir ülke değildir. Demokrasiyi yeniden getirmek için veriyoruz bu mücadeleyi. Bu mücadele hak mücadelesidir. Bu mücadele çocuklarımızın için bir mücadeledir. Mücadelemiz kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında başlayıp tamamladığı yatırımların açılışını gerçekleştirirken 2018 yılında yapılması planlanan yatırımların temelini attı.

Tören alanından ayrılan Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyetle Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’ndeki Pınarbaşı Restoran’da yemek yedikten sonra Muğla’dan ayrıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 08:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47