MHP'den Büyükşehir Yasası’nı değiştirilmesi için kanun teklifi

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Büyükşehir Yasası’nı değiştirecek yeni bir kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını belirterek, artık AK Partililerin de Büyükşehir Yasası’nda değişiklik yapılabileceği yönünde sinyaller vermeye başladığını söyledi.

MHP'den Büyükşehir Yasası’nı değiştirilmesi için kanun teklifi
 MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Büyükşehir Yasası'nı değiştirecek yeni bir kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını belirterek, artık AK Partililerin de Büyükşehir Yasası'nda değişiklik yapılabileceği yönünde sinyaller vermeye başladığını söyledi.

Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Yasası'na yönelik eleştirilerde bulunan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Bu yoğunlaşan tartışmalarla aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter ve milli yapısı hedef alınmaktadır. Bugün tartıştığımız büyük oyun Türkiye Cumhuriyeti'nin tasfiyesi, Türk milletinin birlik ve bütünlüğünün tartışılmasıdır. Bu yasa aynı zamanda anayasaya da aykırı düzenlemeler içermektedir" dedi.

Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen sürenin MHP'yi haklı çıkarttığını söyleyen Akçay, "Büyükşehir Yasası'nı büyük bir hararetle savunanlar tam da içerisinden geçtiğimiz bu günlerde tarih, millet ve vicdan önünde yargılanmaktadır. AKP'liler de artık Büyükşehir Yasası'nda değişiklik yapabileceğinin sinyallerini vermeye başlamıştır" diye konuştu.

MHP'nin bugün itibariyle "30 İlde İl Özel İdaresi, 559 Köyde Belediye Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ni Meclis Başkanlığı'na sunduğunun altını çizen Akçay, "Teklif ile il mülki sınırlarının büyükşehir belediye sınırı olması durumuna son verilmektedir, büyükşehir belediyelerinin hizmet kapasitesi ve kabiliyetleri geliştirilmekte, mahalli ihtiyaçların karşılanmasında kamu yönetimi geleneği ve birikimi tekrar devreye sokulmaktadır, il özel idareleri, belde belediyeleri ve köyler tekrar tüzel kişiliğine kavuşmaktadır" şeklinde konuştu.

Bir grup akademisyen ve aydının imza koyduğu bildiriye de tepki gösteren Akçay, "Bu aydınların terör örgütüne söyleyecek tek bir sözleri yok mu?" diyerek, akademisyenleri kınadığını söyledi. Akçay, "Bu akademisyenler gerçekten akademisyen mi, tam rezilane bir durum var. Maalesef devlet imkanları ile geçinen, bize göre de aydın niteliklerini yeterince taşımayan kişiler. Bu kişilerin terör faaliyetlerine açıktan destek verdiklerini düşünüyorum, kendilerini kınıyorum. Bu bir aydın davranışı değildir. Terör örgütüne söyleyecekleri tek kelime yok mudur bu aydınların. Bu aydın geçinen kimseler, bu aydın yaftasını boyunlarından çıkarsınlar, aydınlığı kim kaybetmiş ki bunlar bulsun. Nerede bir bölücü faaliyetler var, bu aydın kisveli kişiler sahneye çıkıyor" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95