“Muhtarları toplayıp kasaba politikacılığı yapmasın”

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Biz, Cumhurbaşkanı’nın bu yaptıklarını eleştirince, AK Parti grubunun içerisinde geniş bir kitle ‘cumhurbaşkanını bu işe karıştırmayın’ diye zıplıyor. Ben de ‘karıştırmayalım’ dedim. O da muhtarları toplayıp kasaba politikacılığı yapmasın” dedi.

“Muhtarları toplayıp kasaba politikacılığı yapmasın”
 Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, partisinin Yatağan Başkanlığı’nın düzenlediği kahvaltıda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Akyol Botanik Çay Bahçesi’nde düzenlenen kahvaltıya, İlçe Başkanı Yüksel Kocabıyık, yönetim kurulu üyeleri, partide görev alan eski ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile partililer katıldı.

Darbe Araştırma Komisyonu’nda yoğun bir çalışmanın içerisinde oldukları için Muğla’ya gelmeyi aksattığını belirten Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bütçe görüşmeleri öncesinde Muğlalılarla görüşmek için Yatağan’da bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, dış politikanın günübirlik bir olay olmadığını ve AK Parti hükümetinin dış politikasının olmadığını savunarak, “Avrupa Birliği(AB) macerasının üzerinden yarım asırdan fazla bir zaman geçmiş. AB’nin ekonomik kısmı var. Bunu NATO ile birleştirirseniz askeri kısmı var. Avrupa’da bulunan Türk vatandaşı sayısı, Almanya ve Fransa gibi birkaç büyük ülkeyi çıkartırsanız, çoğu devletin nüfusundan fazladır. Dolayısıyla ‘ben AB ile bağlarımı koparttım’  demek doğru değil. Ama AB’de yaşanan bu olaylar da doğru değil. Türkiye’den kaçan teröristleri AB’nin barındırması ne kadar yanlışsa, AB ile gelinen nokta da o kadar yanlıştır” dedi.

Türkiye’nin Şangay Beşlisi ile yakınlaşmasına da değinen Erdoğan, “Türkiye ile Rusya’nın ticaretine bakın, biz eksideyiz. Kullandığımız gazın yarıdan fazlasını Rusya veriyor. Çin ile ticaretimize bakın. Bizim Çin’den aldığımız 10, sattığımız ise 1. Ama Avrupa’ya baktığımız zaman daha dengeliyiz. Bir de işin içinde mesafe boyutu var. Şangay Beşlisi’ne karşı olmanın bir anlamı yok ama oradaki iş başlangıç aşamasında. ‘Birisi ile bundan sonra devam edeceğim, birisini bitirdim’, böyle bir dış politika mantığı olmaz. Dış politikada önemli olan, uzun vadeli menfaatlerdir” diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuya yorum yapması ve açıklamalarda bulunmasının doğru bir tavır olmadığını kaydederek, “Biz, Cumhurbaşkanı’nın bu yaptıklarını eleştirince, AK Parti grubunun içerisinde geniş bir kitle ‘cumhurbaşkanını bu işe karıştırmayın’ diye zıplıyor. Ben de ‘karıştırmayalım’ dedim. O da muhtarları toplayıp kasaba politikacılığı yapmasın. Şuandaki yeni anayasa tartışmalarının da temel sebebi budur. Genel Başkanımızın çıkış noktasını kimse dinlemiyor. Cumhurbaşkanın mevcut anayasamıza göre hiçbir sorumluluğu yok. Ama her şeye karışıyor. Cumhurbaşkanı ya anayasadaki çerçeveye çekilecek, ya da bu işi yapacaksa, onun da sınırları çizilecek” ifadelerinde bulundu.

Darbe Araştırma Komisyonu kurulduğundan bu yana ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

“İktidar kanadı, bazı kişilerin dinlenmesine karşı çıkıyor. En çok karşı çıktıkları kişilerse şuan cezaevinde bulunan ve o gece yayınlanan darbe bildirisinin altında imzası bulunan Yurtta Sulh Konseyi’ni temsilen imza atan Mehmet Partigöç, en çok uçak kaldıran üssün komutanı Hakan Evrim ve jandarmadaki üst rütbeli generaller var. Gerekçeleri ise, ‘bunlarla ilgili adli yargı süreci devam ediyor, bunları dinlemeyelim.’ Adliyenin bir süre sınırlaması yok. Ama Meclis’in kurduğu komisyon, üç aylık geçici bir komisyon. Bunun süresi en fazla bir ay uzatılabilir. Yani bunlar ortaya çıksın, sonra dinleyeceğiz diyemeyiz. Adli, idari ve meclis soruşturmaları ayrı işlemlerdir. Dolayısıyla bizim yaptığımız çalışmanın adli yargılamaya bir etkisinin olması söz konusu değildir. Mehmet Partigöç’ün içerisinde bulunduğu bu ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin kimlerden oluştuğunu Partigöç’ten başka sorabileceğimiz kimse yok. Bunun içerideki ve dışarıdaki ayakları kimlerden oluşuyor. Bunların ortaya çıkartılması lazım.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95