Roman asılı milletvekili, Roman asıllı vatandaşları dinledi

Türkiye’nin ilk Roman asıllı milletvekili CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Yatağan ilçesine gelerek, ilçede yaşayan Roman asıllı vatandaşlarla bir araya geldi.

Roman asılı milletvekili, Roman asıllı vatandaşları dinledi
 Aydın’ın Söke ilçesinde, Roman asıllı bohçacı bir anne ve sepetçi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen ve 2015 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden(CHP) İzmir milletvekili seçilen Özcan  Purçu, Yatağan ilçesine gelerek bir dizi etkinliklere katıldı.

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ı makamında ziyaret eden Purçu, daha sonra Belediye Toplantı Salonunda ilçede yaşayan Roman asıllı vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Roman asıllı vatandaşlarla sürekli bir araya geldiğini belirterek, “Yatağan Belediyesi her zaman sizin yanınızdadır. Her zaman beraberiz. Yatağan’da birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Belediyemiz size her zaman kucak açmıştır, açmaya da devam edecektir. Çünkü sizi kendimizden ayırmıyoruz. Bizim bir parçamızsınız. Sizleri seviyoruz” dedi.

Muğla’da Türkiye ortalamalarının üzerinde bir yaşam kalitesi ve barış ortamı olduğunu kaydeden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, herkese eşit hizmet bakımından Muğla’nın örnek bir il olduğunu söyledi.

Ayrımcılık yapmadan hizmetlerin herkese eşit miktarda yapıldığını belirten Gürün, “Burada yaşayan herkes bizim hemşerimiz. Herkesin birbirine sevgi ve güvenle bakması lazım. Huzurumuzu artıralım ve hep beraber güzel Muğla’da, huzur içinde yaşamaya devam edelim” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Purçu ise, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi’nin Yatağan’daki Roman asıllı vatandaşların sorunlarını dinlemek için kendisini çağırmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. İlk defa bu şekilde bir davet aldığını kaydeden Purçu, Gürün ve Işık’a teşekkürlerini iletti.

Yoksul bir aileden geldiğini ve birçok Roman asıllı vatandaşın da aynı kaderi yaşadığını bildiğini aktaran Purçu, “Bizim gemiciklerimiz yok. Başbakanın 30 gemisi var, cumhurbaşkanının da bir o kadar gemisi var. Dolar yükselse de yükselmese de onlar açısından önemli değil. Gemiyi doldurmuşlar zaten” dedi.

Purçu, devletin Roman asıllı vatandaşlar için bir takım çalışmalar içerisinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kendi içimizde de bir takım sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Sıkıntıların en önemlisi işsizlik ve eğitimdir. Bir de barınma sorunumuz var. Bunların en önemlisi ise eğitimdir. Çocuklarımızı okula göndermeye devam edeceğiz. Erken yaşta evlendirmeyeceğiz. Annem ve babam beni okutmasaydı, üniversiteye gitmeseydim, milletvekili olamazdım. Yağmur da olsa, çamur da olsa, aç da olsa, çocuk okula gidecek. Çocukları destekleyeceğiz ki onlar da bu ülkeye faydalı, ülkenin hizmetinde olan ve ülkeye katkı sunan bir vatandaş haline gelsin.”

Konuşmaların ardından toplantıya katılan Roman asıllı vatandaşların şikayetleri ve taleplerin dinlendi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95