Üstündağ: İktidar Muğla’yı satıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, ormanların, koyların, kıyıların ve milli park ve tabiat parklarının satışına ilişkin torba yasa düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Üstündağ: İktidar Muğla’yı satıyor
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, ormanların, koyların, kıyıların ve milli park ve tabiat parklarının satışına ilişkin torba yasa düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Üstündağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarının, bütçe açığını ve ekonomideki kötü gidişi durdurmak için ülkenin doğal güzelliklerini satışa çıkardığını iddia etti.

502 sayılı torba yasadaki bir maddeyle, turizm yatırımı gerçekleştirmek amacıyla yatırımcı ve işletmecilere tahsis edilen, irtifak ve kullanma hakkı verilen kamu taşınmazlarının tahsis süresi hem 49 yıla çıkarılmış hem de satışının önü açıldığını savunan Üstündağ, “

AK Parti’nin vermiş olduğu önerge ile de bu taşınmazlara kıyı yapıları da dahil edilmiştir. Bu düzenleme ile dünyanın gözbebeği Muğla kıyıları, koyları ve ormanları yandaşlara peşkeş çekmenin önü açılmıştır. Şimdiye kadar kamu yararına aykırı olarak buraları kullanmalarından kaynaklanan işletmeci ve yatırımcılar ödüllendirilmekte ve satış hakkını elde edeceklerdir. Üstelik bu işletmeci ve yatırımcılar yaptıkları yapı ve tesislerin nevi ve miktarı tekrar değerlendirilmeye alınarak kullandıkları inşaat alanı arttırılabilecek ve tahsis amacını aşan yeni tesisler ilave edebileceklerdir. AK Parti’nin yaptığı bu düzenleme ile kamu taşınmazları, kıyılar, koylar, ormanlar, milli parklar ve tabiat parkları tamamen satışa sunularak kamunun elinden alınmış olacaktır. Bu yasa ile Güvercinlik’teki otellerin içinde bulunduğu ormanlar, Akyaka’daki orman kampları, Bodrum’da ihalesi yapılan koylar ve adalar, Muğla’nın her yerinde kiralaması yapılan sahiller, Akbük, Ölüdeniz’deki sahiller, Marina alanları emi çekek yerleri, limanların bulunduğu alanlar kamunun elinden sonsuza kadar alınmış olacaktır” diye konuştu.

Muğla’da planlı bir talan olduğunu ileri süren Üstündağ, “Orman ve Su işleri Bakanlığının 2018 bütçesinde bu alanların kira ve satışından elde edilecek gelirin de yer aldığı dikkate alındığında AK Parti’nin bu alanların talanını önceden planladığı aşikardır. Bu yasa ile AK Parti’nin Muğla’yı bir rant alanı olarak gördüğü açığa çıkmıştır. Memlekette satacak yer bulamayan iktidar Muğla’yı gözden çıkarmış durumdadır. Muğla halkı haklarının elinden alınmasına gereken cevabı mutlaka verecektir” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47