SOSYAL YAŞAM MERKEZİ “IN”, MELSA BÜFE “OUT”

 Yazılarımızı kaleme alırken, doğru yapılanı alkışlamaya, ihmal edilene dikkat çekmeye çalışırken, toplumdaki bir takım görüşleri aktarmada da elçilik görevi yapmak durumunda kalıyoruz.
Hani uzun yıllardır atıl vaziyette duran Muğla’nın merkez Menteşe ilçesindeki Kışla Parkı mevkiinde alana nihayet kente yakışır bir tesis inşa ediliyor.
Proje tamamlanmadan bir şey söylemek için erken bile olsa en azından beklentimiz bu yönde.
Söz konusu yere, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan 35 bin metrekarelik inşaat alanına sahip sosyal yaşam merkezinin temeli, geçtiğimiz Perşembe günü atıldı. 42 milyon 810 bin TL’ye mal olacak ve 2018 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen tesisin temel atma töreninde biz de yerimizi alarak, projeye ilişkin bilgiler edindik.
Planlanan projeye bakıldığında gerçekten amacı doğrultusunda kente yakışacak bir proje gibi duruyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, sosyal yaşam merkezinin tamamlanmasıyla vatandaşların birçok aktiviteyi gerçekleştirme imkanı bulacağını, tesis bünyesinde çok amaçlı olarak kullanılabilen düğün salonları, kreş, atölyeler, spor salonları, dijital kütüphane, kafeterya, seminer ile sergi salonlarının yer alacağını belirtirken, vatandaşları bir araya getirecek ortak bir alanın daha Muğla’ya kazandırılacağını söyledi.
Şehirde zaten sosyal yaşam alanları sorunu yaşamıyor muyduk?
Bu ihtiyacı sanırım sadece AVM’ler karşılıyordu. Bu anlamda proje önemli.
Projenin bir başka güzel tarafı da, “Tesis bizden, ismi sizden” sloganıyla, tesisin isminin halk tarafından belirleniyor olması.
İçinde halk olan her projeyi önemsediğimizin altını bir kere daha çizerken, bu törenle ilgili küçük bir eleştirel ayrıntıyı da atlamayalım.
Kent için böylesine önemli bir projenin temel atma töreni soğuk ve yağmurlu bir havada gerçekleşti. Keşke bu tören, hava tahmin raporlarına bakılarak, daha güzel bir havada düzenlenmiş olsaydı.
“Böylelikle ismini halktan alacak projenin temel atma töreninde halkın katılımı da sağlanabilirdi” diye de bir not düştükten sonra, tesisin, tamamlandığında şehrin çehresini mutlaka değiştireceği ve önemli bir ihtiyaca karşılık vereceği yönündeki düşüncemi paylaşıyor, projenin kente kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
 
*****
 
Bir başka konuya gelince.
Şehrimizin çehresini değiştirecek ehemmiyetteki bir projeden, vizyonu sorgulanır nitelikteki bir başka projeden de söz etmeden geçemeyeceğim.
Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de faaliyet gösteren kayıtlı 5000’e yakın esnafımız var. İl genelinde ise bu oran neredeyse 50.000 civarında.
Yine merkez Menteşe’de bakkal ve büfeci sayısı yaklaşık 400 dolaylarında.
Yani araştırmalarım doğrultusunda 100.000 nüfusa göre yaptığımız kaba bir hesapla 250 kişiye neredeyse 1 bakkal ya da büfe düşüyor şehrimizde.
Bu oranları neden mi paylaşıyorum?
Küçük esnafın son günlerde yaşadığı bir rahatsızlıktan dem vurmak için.
Bu rahatsızlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen MELSA Büfe faaliyetinden kaynaklı.
Kentteki ekonomik durgunluk ve büyük market zincirleri nedeniyle zor günler geçiren küçük esnafın tepkisini çeken bir konu MELSA Büfe.
Öncelikle, “böyle bir şeye gerek var mıydı?” sorusuyla başlayalım söze.
Nasıl bir ihtiyaç duyulmuş olmalı ya da kim böylesine dahiyane bir fikri ortaya atmış olabilir ki?
Siz gelin, kentin en işlek ve tam merkezi sayılabilecek bir yer olan katlı otoparkın zeminindeki bir dükkana, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren şirketin adını taşıyan MELSA’nın adıyla büfe açın.
Oysaki MELSA, ilimiz büyükşehir statüsüne girmeden önce İl Özel İdaresi döneminde, Hollywood’a Muğla ipeklerini dokuyup, gönderen bir şirketti.
Şimdi ne oldu da simit, ekmek, bisküvi, dondurma satmaya başladı?   
Evet, yanlış duymadınız. MELSA Büfe’de kentin tanıtımına katkı koyacak, marka değeri olan yöresel ürünler, satılmıyor.
Öyle olup, o ürünler satılsa ne bir eleştiri ne de bir rahatsızlık olurdu emin olun.
Bu büfede, simit, ekmek, bisküvi, dondurma vs. yani büfe ve bakkallarda bulunan ürünler satılıyor.
Peki, bu ürünleri satmak belediyenin işi midir?
Bırakın bunları küçük esnaf satsın.
Bu konuya bir de farklı açıdan yani olumlu tarafından ele alalım. Mesela böyle bir hizmet, insan sirkülasyonunun fazla olmadığı ya da bu ürünlerin sayıldığı işyerlerinin az sayıda olduğu bir yerde pek tabi hayata geçirilebilirdi.
Hem de bu yerler tespit edilip, bir değil, birden fazla MELSA Büfe açılmak suretiyle hem de.
Buna kimin sözü olabilirdi? Ancak şehrin tam merkezine getirilip, açılması tepki doğuruyor haklı olarak.
Bu düşüncenin sahip ya da sahiplerini gerçekten kutlamak lazım.
Bu düşünceyi getirene ya da getirenlere onay verenleri de tabi.
Düşünsenize, belediye böyle bir uygulamayla kendi esnafıyla rekabet ediyor olmuyor mu?
Bal gibi rekabet ediyor.
Üstelik tepki gösterenlerin, böyle bir şeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün istemeyeceği yönünde olumlu bir düşünceye sahip olduklarını da duyuyorum.
Buna ben de inananlardanım.
3 dönem kent belediye başkanlığı yapmış ve 4 yıldır da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyor olan biri olarak Başkan Gürün’ün böyle bir anlayışı kabul etmiş olabileceğini inanın ben de düşünmüyorum.
İşim gereği ve bu şehir de doğup büyümüş biri olmamdan dolayı toplumun her kesimiyle diyalog içindeyim.
Dolayısıyla da konu ya da soruna ilişkin kulak kabarttığımız anlar çok oluyor. Esnafla ilgili de bir şeyler sorup, soruşturdum.
Mesela esnafı temsil eden meslek odalarının bazılarının, üyelerinin yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle oda aidatlarını 4 yıldır sabit tuttuklarını öğrendim.
Yani esnafın durumu pek te iç açıcı değil.
Hal böyleyken, şehrin ortasına Büyükşehir Belediyesi tarafından bakkal ve büfelerle rekabet edercesine onların sattığı ürünleri “bende satacağım” tarzında bir yaklaşımla işyeri açılması, zorda olan esnafın sırtına adeta hançer saplamak değil de nedir? 
Bu anlayışta vizyon nerede?
Umarım, koskoca Büyükşehir Belediyesi, kendi esnafıyla adeta rekabet edercesine başlattığı bu hatadan bir an evvel döner.
Bu olumsuzluk yaratan duruma Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün mutlaka el koyacaktır.
Sosyal Yaşam Merkezi “in”, MELSA Büfe “out”
YORUM EKLE

banner69

banner68