2,5 yıllık genç sporcu, tekvando Türkiye şampiyonu oldu

Kavaklıdere ilçesinde yaşayan ve 14 yaşında olmasına rağmen 1,80 metre boyuyla dikkatleri üzerine çeken genç sporcu, 2,5 yıllık sporculuk kariyerini Türkiye Tekvando Şampiyonluğu ile taçlandırdı.

Burak Alper Kuş
2,5 yıllık genç sporcu, tekvando Türkiye şampiyonu oldu

Kavaklıdere Belediyespor Tekvando Takımı’nın 14 yaşındaki sporcusu Büşra Öztürk, Konya’da düzenlenen Ortaokullar Arası Türkiye Tekvando Şampiyonası’nda 59 kilogram Yıldız Bayanlar kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu.

Kavaklıdere Atatürk Ortaokulu 8’inci sınıfı öğrencisi olmasına rağmen 1,80 metre boyuyla dikkatleri üzerine çeken genç sporcu, 2 yıl önce başladığı tekvando sporunda gelecek vaat eden sporcular arasında gösteriliyor.

Şubat ayında Antalya’da düzenlenen Avrupa Başkanlık Kupası Kota Şampiyonası’nda 84 ülkeden gelen 2 bin 270 sporcu arasından Avrupa Kota Üçüncüsü olarak ağustos ayında Letonya’da düzenlenecek Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Öztürk, haziran ayında da Konya’da gerçekleştirilecek Yıldızlar Türkiye Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmelerine çağrıldı.

2019 yılındaki 7 turnuvada kazandığı 6 madalyayla dikkatleri üzerine çeken genç sporcu, daha 8 aylık sporcu iken katıldığı Minikler Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye üçüncüsü olmuştu.

Aynı zamanda 98 puan ortalamasıyla spordaki başarısını derslerine de yansıtan Öztürk, “Erkek kardeşimi getirmek için tekvando kursuna geliyorduk. Burada hocam beni gördü ve benim yetenekli, tekvandoya uyumlu olduğumu söyledi. Bu sayede tekvandoyla tanıştım. Daha sonra yoğun bir antrenman programına girdim ve çok çalıştım. Emeklerimin karşılığını da daha 8 aylık sporcu iken Türkiye üçüncüsü olarak aldım. Daha sonra ulusal ve uluslararası maçlara katıldım. Toplamda 15 madalyam var. Son olarak Konya’da yapılan Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda 59 kilogramda Türkiye şampiyonu oldum” dedi.

Şimdiki hedef dünya şampiyonası

Takımın antrenörü Halil Özduran ise, “2007 yılından beri Kavaklıdere Belediyespor Tekvando Takımı olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu 12 yıllık süreçte yaklaşık 150 sporcuyla çalışmalar yürüttük. Bu süreç içerisinde ulusal, Balkan ve dünya düzeyindeki yarışmalara gönderdiğimiz sporcularımız var. Ama Büşra iki yıllık sporcumuz. Bu süreçte çok büyük başarılar elde etti. İlk katıldığı turnuvada Türkiye üçüncüsü oldu. Katıldığı tüm turnuvalarda başarılar sağladı. Salonumuzun tek eksik madalyası Türkiye şampiyonluğuydu. Daha önce Balkan şampiyonluğu madalyası almıştık. Türkiye şampiyonluğu da Büşra’yla geldi. O yüzden çok sevinçliyiz. Şimdiki hedefimiz haziran ayında düzenlenecek olan dünya şampiyonası seçmelerine katılarak şampiyonaya katılmaya hak kazanmak istiyoruz. Kavaklıdere, Muğla’nın en küçük ilçesidir. Tekvando artık burada ata sporu gibi görülüyor. Bize her türlü desteği sağlayan Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederiz. Bundan sonraki hedefimiz de dünya ve Avrupa şampiyonalarına sporcularımızı göndermek. İnşallah daha iyi yerlerde olacağız” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68