Beşpınar’ın başpehlivanı Ali Yanatma oldu

Kavaklıdere Belediyesi tarafından bu yıl 26’ncısı düzenlenen Menteşe Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı Ali Yanatma oldu. Kıyasıya geçen güreş ağalığı yarışlarında zafere ulaşan ise Turgut Avcı oldu.

Beşpınar’ın başpehlivanı Ali Yanatma oldu
Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi’ndeki Yerküpe Yaylası’nda düzenlenen “Ege’nin Kırkpınarı”nı yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Güreşleri takip edenlerin arasında, Muğla Valisi Esengül Civelek, Kavaklıdere Kaymakamı Ali Ekber Ateş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan da yer aldı.

13 kategoride 260 pehlivan ve başpehlivanın katıldığı güreşlerin başpehlivanlık müsabakası, Mehmet Yeşil Yeşil ile Ali Yanatma arasında yapıldı. Güreşi kazanan ise Ali Yanatma oldu.

Kıyasıya çekişmenin olduğu bir diğer yarışta ise güreş ağalığı için yarışıldı. Bu yarışı ise 80 bin liraya Turgut Avcı kazandı.

Yerküpe Beşpınar Yaylasında düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşlerinde vatandaşları selamlayan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Bugün Kavaklıdere’de 26. Menteşe Beşpınar Yağlı Pehlivan güreşlerinde, er meydanında vatandaşlarımızla birlikte olmaktan, gönül gönüle olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yağlı Güreşlerimiz ata sporumuzdur. Tarihimizde ve kültürümüzde çok zengin önemli yeri olan bu sporu yaşatmak hepimizin görevidir. Bu sporu yaşatmak, geliştirmek, yaygınlaştırmak, yeni nesillere sevdirmek ve bu alanda yeni sporcular kazanmak için gerçekleştirilen bu güreş etkinliklerini fevkalade önemsiyorum. Dünyaya ‘Türk gibi kuvvetli’ ifadesini kazandıran bu güreş sporunu gerçekleştiren tüm sporcularımızı kutluyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ise, kendilerini yalnız bırakmayan güreşseverlere teşekkür etti.

Türkiye’nin önde gelen başpehlivanları ile pehlivanlarını Kavaklıdere’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Demir, ata sporu güreşin yörede yaşatılması için gelenekselleştirdikleri Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin devam edeceğini söyledi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER