“Gladyatörler Şehri” 2 bin yıl sonra spor etkinliklerine ev sahipliği yaptı

“Gladyatörler Kenti” olarak bilinen Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Olimpik Gün” etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

“Gladyatörler Şehri” 2 bin yıl sonra spor etkinliklerine ev sahipliği yaptı
 Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nce (TMOK) Türkiye’nin dört ilinde gerçekleştirilen “Olimpik Gün” etkinliklerinin bir ayağı da, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü işbirliğinde, bölgenin en büyük spor okullarından birine ev sahipliği yapması nedeniyle "Gladyatörler Kenti" olarak bilinen 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde düzenlendi.

“Antik Çağ Spor Oyunları” temasıyla düzenlenen etkinlikte 500 ilk ve ortaokul ile 150 üniversite öğrencisi, kentin içerisinde oluşturulan alanlarda, mini futbol, basketbol, voleybol, atletizm, halat çekme, bilek güreşi, okçuluk ve ip atlama gibi geleneksel çocuk oyunlarını oynadı.

“Asıl olan spor yapmaktır”

Etkinliklerin sona ermesinin ardından Stratonikeia Antik Kenti’nin tiyatrosunda gerçekleştirilen törende konuşan Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Milli Olimpiyat Komitesi’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Türkiye’de de kutlanana “Olimpik Gün” etkinliklerine Muğla’nın ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çavuş, etkinliğe katılan çocuk ve gençlerin, olimpiyat ruhunu yeniden canlandıracağını belirterek, “Spor, sadece kazanmak ve kaybetmek değildir. Kazanma ve kaybetmenin çok yüceltildiği bir dönemde yaşıyoruz. Kazanın her şey, kaybedenin ise hiçbir şey olduğu bir dönemdeyiz. Ama asıl olan spor yapmaktır. Sporu, kazanan veya kaybeden bir kültür içinde değil, spor yapmanın değerli olduğu bir kültür içinde yüceltmeliyiz. Kazanmak veya kaybetmek çok önemli değil. Katılmak hepsinden önemli. Fiziksel ve ruhsal bütünlüğümüzü, sporla yüceltmek ve geliştirmek, hepsinden önemlidir” diye konuştu.

Olimpik Gün etkinliğine ilk defa bir antik kentin ev sahipliği yaptığını kaydeden TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Porsun, etkinliğin burada düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti.

“En büyük ve eski medeniyet Anadolu’dadır”

Spor yorumcusu Orhan Ayhan, etkinliğe gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğin içeriğiyle Stratonikeia’nın birbirine bağlantılı olduğunu söyledi.

Stratonikeia’da bundan 3 bin yıl önce gladyatörlerin, yaşamak için güreştiğini ve birbirlerinin kanının döktüğünü anlatan Ayhan, “Anadolu medeniyetinin, 13 bin 500 yıllık olduğu tespit edildi. Daha ileriki yıllarda, daha da gerilere gidilecek. Sanırım 18-20 bin yıllara gelecek. En büyük ve eski medeniyet, Anadolu’dadır. Spor, o zamanlar başlamış. Sizler en iyi yere ulaşmak ve yaşamak için spor yapacaksınız” dedi.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski Güreşçi Ahmet Ayık ise, gençlerin bilinçli şekilde spor yapmasının önemine değinerek, etkinliğe katılan çocuk ve gençlere, okul ve spor hayatlarında başarılar diledi.

Etkinliğin sonunda, tüm öğrencilere Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener imzalı “Olimpik Gün Sertifikası” verildi.

Etkinliğe, Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Ocak, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Öçalmaz, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Porsun, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski Güreşçi Ahmet Ayık, spor yorumcusu Orhan Ayhan ve AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96