Türkiye’nin resmi spor branşı hemsballa ilgi giderek artıyor

Türkiye’nin resmi spor branşı olan “hemsball” Yatağan ilçesinde ilgi görüyor. TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’ndaki öğrencilerin ilgi gösterdiği hemsball kursunu ziyaret eden Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, öğrencilerle birlikte bu yeni oyunu oynadı.

Türkiye’nin resmi spor branşı hemsballa ilgi giderek artıyor

Yatağan ilçesindeki TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda Muğla’nın tek ikinci kademe hemsball antrenörü İslam Bora Balıkçı tarafından verilen hemsball eğitimine ilgi gidere büyüyor.

Öğrencilerin beğenisini kazanan oyunu merak eden Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, okulu ziyaret ederek öğrencilerle birlikte eğlenceli anlar yaşadı.

Çiçek’in öğrencilerle oynadığı hemsball renkli görüntülere sahne olurken antrenör Balıkçı, yeni spor branşı hakkında bilgiler verdi.

Balıkçı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hemsball, her yaştan insanın oynayabileceği zevkli ve eğlenceli yeni bir spor dalıdır.Kapalı ve açık alanlarda rahatlıkla oynanabilir. Hemsball oynarken, topu tutabilmek ve servis atabilmek için mükemmel el-göz-ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona, sahip olmak gerekir. Yeni Sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında ortaya konan performansın baş harflerinin birleşmesi sonucunda doğmuştur. Oyunun amacı, Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberinin içine, çembere çarptırtmadan göndererek rakip oyuncu ve ‘’oyuncuların’’ alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncu ‘’oyuncuların’’ aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyun ve ‘’oyuncuların’’ rakip alana gönderirken topu ayak bastıkları tablalar dahil her türlü tutma hakları vardır. Top oyuna kura atışı yapılarak başlanır kurayı kaybeden oyuncu servis atışını yapar. Servisi atan oyuncu topu çemberin içine atarak rakip alana gönderir. Sayı sistemi, topun çember içine değmesi, dışarı gitmesi veya bir oyuncunun hata yapmasına kadar devam eder. Sayı kazanan oyuncu servis atma hakkı kazanır” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER