Yatağan’da Atatürk Koşusu düzenlendi

Yatağan ilçesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında Ankara’ya gelişinde gerçekleştirilen “Atatürk Koşusu”nun 81’incisi düzenlendi.

Yatağan’da Atatürk Koşusu düzenlendi
 Yatağan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Atatürk Koşusu düzenlendi.

İlçede faaliyet gösteren ortaokul ve liselerin tamamının katıldığı koşuda, 6 kategoride 140 öğrenci mücadele etti. Dere Mahallesi Demir Köprü mevkii ve Atatürk Anıtı arasında oluşturulan parkurda koşan öğrencilere, öğretmenleri ve arkadaşları destek verdi. Koşu boyunca parkur alanı, araç trafiğine kapatıldı.

Müsabakada, küçük kızlar 600, küçük erkekler 800, yıldız kızlar bin 200, yıldız erkekler bin 500, genç kızlar bin 500 ve genç erkekler iki bin metre koştu.

Çekişmeli geçen koşuda fenalık geçiren öğrencilere sağlık ekipleri müdahale etti. Parkur boyunca polis ve jandarma ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Büyük heyecan ve çekişmeye sahne olan koşuda dereceye giren sporculara ödülleri, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Kamuran Adalı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal tarafından verildi.

Törende konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Kamuran Adalı, “Atatürk Koşusu”nun, Atatürk ve arkadaşlarının 97 yıl önce Ankara’ya gelişinin kutlanması sebebiyle 27 Aralık 1936 tarihinde düzenlenmeye başladığını hatırlattı.

27 Aralık’ın Türk tarihi için önemli bir gün olduğuna vurgu yapan Adalı, “Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 97 yıl önce 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya ilk gelişi, en önemli olaylardan biridir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve düzenli ordunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapılmış, bu sebeple Ankara, Milli Mücadelenin merkezi haline gelmiş ve akabinde başkentlik görevini de üstlenmiştir” dedi.

Öte yandan, koşuya katılan okullara da katılım belgesi verildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95