TEYYO PEHLİVAN 2

Havalar sıcak. Akp iktidarının uygulamaları halkımızı bunaltıyor. Doğumuzda, güneyimizde savaş var. Gergin günler yaşıyoruz. Sıkıntılarımızı bir nebze olsun atmak için bira gülelim istedim. Daha önce bir bölümünü yazdığım ‘Teyyo Pehlivan’ fıkralarının siz okurlarla devamını paylaşmak istedim.
 
Senin evleri çıkma çıktık
Mustafa Kemal İran Şahı Rıza Pehlevi’ye orta nokta olması nedeniyle Erzurum’da randevu vermiş. Erzurum’a gelip de Teyyo Pehlivan’a uğramamak olur mu? Gazi, Pehlevi’yi Teyyo’nun evine götürmüş. Yemekler yenmiş, sıra kahveye gelmiştir. Gerisini Teyyo Pehlivan kahvedeki dostlarına şöyle anlatıyor:
“Mustafa Kemal, Rıza Pehlevi’ye ‘gel seninle bir tavla atak’ dedi ve arkasından da ‘ama beleşe oynamam ha!’ diye ekledi. Aralarında sıkı bir pazarlık başladı, sonunda anlaştılar. Her kim ki diğerini yenerse onun toprakları diğerine katılacaktı. O sırada düşündüm, ula Pehvevi kazanırsa bizim evler de gidecek. Hemen zarı sallayan Mustafa Kemal’in koluna yapıştım. ‘Paşa paşa ya bizim evler?’ dedim. Ben öyle deyince Gazi elini alnına götürdü, “Ula Teyyo biz bunu hiç düşünmedik” dedi. Sonra da “korkma Teyyo senin evleri çıkma çıktık. Senin malın mülkün hariç” deyince bir rahatladım ki sormayın. Ama bu sefer de Rıza Pehlevi kıllık yapmaya başladı. ‘Madem Teyyo’nun evlerini vermiyorsun ben Türkiye’yi nedem ki’ dedi. Böylece tavla oynamaktan vazgeçtiler.”
Ben ne bilim?

Teyyo Pehlivan, Hasankale’de düzenlenen resmi güreşe çıkar. Rakibi Maraşlı biridir, Maraşlı pehlivan bizimkini yener, hakem Hasankaleli olduğundan taraf tutar yenilgiyi saymaz.
Tekrar güreşirler, Maraşlı tekrar yener, bu kez kule hakemleri kabul etmez. Maraşlı pehlivan bu duruma kızar, güreş başlar başlamaz Maraşlı pehlivan bizimkini öyle bir yere çalar ki, iki omzu yerde olan Teyyo Pehlivan’ın göğsüne oturur ve der ki:
- Şimdide mi yenilmedin??
Teyyo gayet pişkin cevap verir:
- Ben ne bilim onlara sor....?
Kuzey cephesi nasıl kurtulur?

Birinci Dünya Savaşı zamanı Ermeni uçakları Teyyo Pehlivan’ın da bulunduğu Pasinler Ovası üzerinde alçaktan uçmaya başlar. Teyyo çok sinirlenir ve yerden taşı kaptığı gibi uçağa sallar. Teyyo’nun fırlattığı taş uçağın pilotunun alnının çatına değer. Pilot celallenir. Uçağın camından sarkıp “ne oluyor lan?” diye söylenir. Teyyo buna bir taş daha gönderir. O da tam isabet. Teyyo, taştan sonra, “Benimle öyle ulanlı mulanlı konuşma deyyus” diye postasını da koyar. Pilot bakar ki, taşı atan Teyyo Pehlivan; acayip mahcup olur. “Kusura bakma Teyyo Ağa bilemedim senin köyün olduğunu, şimdi gidiyorum, tüm birliği de geri çekiyorum” der ve böylece Kuzey cephesi kurtulur. Kâzım Karabekir’in Kuzey cephesini kurtardığı hikâyedir yani...
İsmet Paşa Teyyo’ya küsmüş

Harp zamanı eli silah tutan herkes savaşa gitmiştir. “Teyyo sen niye gitmedin?” diye soranlara, “bunca sabi sübyan aç mı kalsaydı, ben de tarlada ırgatlık yapirdim” diye açıklama yaptıktan sonra devam eder. Bi gün yine bıçkıyı almışım biçe biçe, sağlı sollu gidiyodum ki İsmet Paşa karşıdan bağıra bağıra geldi. “Teyyo naaptın naaptın bi bak hele.” Anlamadım başta ama bi baktım ki arada farkında olmadan telgraf direklerini de biçmişim, ordu haber yollayamıyo. O günden sonra İsmet Paşa bana küsti, konuşmadi..” 

Ecevit Kıbrıs’ı Teyyo Pehlivan’a havale etmiş

Saat gecenin 3’ü telefon çalmıştır. Teyyo Pehlivan pek istemese de telefonu açar;
- Ula bu saatte ne istirsen? kimsen?
- Teyyo ben Bülent. Bülent Ecevit. Teyyo ocağına düştük. Kıbrıs çıkarması zor durumda. Ancak sen yardım edersin.
- Haydaaa... Ula Eco tarla patozlama zamanı nerden ahlına geldi Kıbrıs’a çıhmah? Neyse dur ben baharım bi çaresine.
Teyyo uçağa atlamış yallah Akdeniz. Bir bakmış bir grup uçak önünde... Basmış gaza yetişmiş. Geçmiş en öndeki uçağın yanına, el etmiş pilota... Asılmışlar ikisi birden elfrenlerine... Gaaarrrrrççç, durmuş uçaklar... İndirmiş camı Teyyo, pilot da indirmiş camı;

- Abi buyur bişey mi vardı?
- Ula nereye gidirsiz?
- Amanın! Teyyo Pehlivan! Kıbrıs’a gidiyoruz abicim, kusura bakma bulutlardan tanıyamadım seni, buyur bir emrin mi vardı? Sen nereye gidiyorsun?
- Yoh, emrim yohtur. Ben de Kıbrıs’a cidirem. Eco’ ya söz vermişem. alıp gelirıh inşallah Allah’ın izniynen.
- Ohoo Teyyo abi, sen Kıbrıs’a çıkıyorsan bizim ne işimiz var. Dönüyoruz çoçuklar!
Der ve pilot uçakları geri çevirir. Teyyo Pehlivan Kıbrıs’a çıkar. Ada huzura erer. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
yataganlı mehmet
yataganlı mehmet - 8 yıl Önce

sayin mutlu ilçemizde bir çok siyasi olaylar yaşaniyor ama siz hiç deginmiyorsunuz çekinceniz nedir oysa entellektüel kimliğinizle yatagana çok olumlu katkılarınız olacagı inancındayım

banner68