UMUT OYUNU

 Hayatın kendisi zaten bir oyundur. Dünya adı verilen gezeğende herkese biçilmiş bir rol vardır. Herkes kendisine verilmiş bu rolünü oynar ve zamanı geldiğinde sahneden çekilir. Genelde bu rol ‘’Umut Oyunu’’ diye adlandırılsa da, sonu hayırlı olması dileğiyle de herkes kendi kaderine razı olur. Aslında insanlar bir ölçüde kaderini kendisi belirler. Tıpkı romandaki Selin’in babası karakterindeki Hakan gibi. Hakan yılmayan, hayatla savaşan, cesur ve babacan tavırlarıyla romanın baş karakterinden biridir.
Umut Oyunu adlı romanı okuyunca çok etkilendim. Eskişehir’li yazar Selda Davran’ın 294 sayfalık esin—kurgu romanını, 3 gün içinde büyük bir keyif alarak okudum. Sürükleyici bir o kadar da akıcı. Karakteri bol olan roman, geniş zamanı işleyerek Emirdağ ve İran arasında geçen olayları ve öyküleri anlatıyor. Gerçek yaşamdan esinlenmeler var. İran Devrimi ve 12 Eylül 1980 darbesi bu romanda kısmi olsa da anlatılıyor. Acı hikayeler, ana şefkati, vefa, hamiyetli davranışlar ve dram da yine bu kitabın teması. Toplumsal olaylara, tabulara, adaletsizliğe dokunduran ve hayata dair çok şey bulacağınız kurgular var. Bir çocuk gözüyle baş karakter Selin, tüm yaşananları
‘’Umut Oyunu’’ adıyla oyun yaparak, gerçekle sanal dünya arasında gidiş gelişler yaşıyor. Yüzük oyunu aslında Anadolu’da birçok yerde oynanıyor ve sonunda hep umut oyununa dönüşüyor. Yazarımız bu oyunu öyle güzel işlemiş ki beğenmemek elde değil. Akıllı , çağdaş ve zeki olduğunu kitabı okudukça anlıyorsunuz. Hazan karakterindeki annenin yükü ise çok ağır. Anadolu’nun tüm çilekeş kadınları gibi Hazan Hanım, 5 çocuğuna bakıp emek vermesi de romanı daha bir okunur kılıyor. Alın okuyun derim. İnternet üzerinden de satın alabilirsiniz. Sınırsız Kitap—Yayınevi tarafından basımı yapılan ‘’Umut Oyunu’’ romanını mutlaka okuyun. Şimdiye kadar okuduklarınızdan daha farklı bir roman okuyacaksınız.
Eskişehir’de çıkan Es Gazetesi’nin köşe yazarlığını da yapan Selda Hanım’la, Muğla’da ADD Muğla Şube Başkanı, arkadaşım, Avukat Cüneyt Özbayır sayesinde tanıştık. Yazar olduğunu ve Stratonikya adlı şiir yazdığını söylemesi ilgimi çekti, hoşuma gitti. Arkadaş olduk ve ADD Yatağan Şubesi adına 10 adet kitabını da bağış yaptı. Önümüzdeki 19 Mayıs Salı günü akşamı ADD Dayanışma Yemeğinde plaket vereceğimiz arkadaşlarımıza yazarımızın ‘’Umut Oyunu’’ adlı eserinden birer tane hediye edeceğiz. Severek okuyacaklarından eminim. Ayrıca o akşam yazarımız Selda Hanım,Kervansaray Restoranındaki Dayanışma yemeğinde kitabını tanıtacak ve imza günü yapacaktır. Bu fırsatı kaçırmayın derim.
Kitap okumak insanı özgürleştirir. Kitap hazinedir. Kitap okuyanlar hep umuda yolculuk eder, karamsar olmaz. Selda Davran Hanım’ın, ikinci kitabını dört gözle bekliyoruz. Bu kitabın tadı damağımızda kaldı. Daha sonra neler yaşandı ,merak ediyoruz. Kalemine ve yüreğine sağlık Selda Hanım. Sizi tanıdığım ve iyi bir dost kazandığım içinde mutluyum. Umuda yolcu göndermeyi ve umut oyununu sürdürmenizi her daim isterim. Umarım kitap satışlarınız ve okuyanınız bol olur. Herkese iyi okumalar efendim…. .
YORUM EKLE

banner68