Vira Vira Bodrum’a Hüzünlü Göç

 Belkıs Öztin Koparanoğlu’nun üçüncü kitabı “Vira Vira Bodrum’a Hüzünlü Göç” İleri Kitapevi tarafından 2014 Ekim ayında piyasaya verildi. Kasım ayı içerisinde hemşerimiz Belkıs Hanım, İlçemize gelerek Tansaş yanında imza günü yaptı ve bu güzel eserini halkımıza tanıttı.
Yazarımızın daha önceki eserleri de büyük ilgi görmüştü. ‘Bodrum Hâkimi’ ve ‘Karşı Kıyılardan Bodrum’ adlı eserlerini severek zevkle okumuştum. Bu eseri de çok iyi. Kitabın baskısı çok iyi olmasa da idare eder. Ama eserin içeriği, konusu ve kurgusu mükemmel. Daha yeni okuyup bitirdim. Kasım ayından bu yana birçok kitap okuma sırasını beklediği için ancak okuyabildim.
Rodos, Girit ve İstanköy’den gelen Türklerin göçünü ve yaşadıkları zor yaşam şartlarını anlatıyor. Göçten sonra uyum sağlama ve adalara olan özlemlerini de dile getirenlerin öykülerini yazmış yazarımız. Elinizden bırakamayacağınız bir dizi öyküler bu kitapta yer alıyor.
Alın okuyun ve bu güzel öyküleri dağarcığınıza kaydedin derim. Hele Muğla’mızı anlatan “Muli” bölümü çok ilginç olup eski Muğla’yı sizleri daha çok sevdirecektir. Neler neler yaşanmış bir görün. Gerçek hayat hikâyeleri bu bölümde var. Ne aşklar yaşanmış bir okuyun. Rumlarla Türklerin kardeşçe yaşadıkları mahalleleri, komşuluklarını, adetlerini, esnaf dayanışmasını, düğünlerini ve yayla hayatını burada göreceksiniz. Karşılıklı takasta (Mübadele) ayrılığın acısını da bu eseri okurken ta kalbinizin derinliğinde hissedip üzüleceksiniz. Yazarımız, özellikle yerel ağızla (şiveyle) yazdığı için de okunulur olmasını sağlıyor. Mutlaka alıp okuyun.
Belkıs Hanım, İlçemize bağlı Turgut’tan (Leyne) rahmetli İlyas Öztin’in kızıdır. Emekli Öğretmen olan Belkıs Hanım, kışları Antalya’da, yazları Bodrum’da oturmaktadır. İyi bir yazardır. Kalemi kuvvetlidir. Aile dostumdur. Yılda bir görüşsek de hep kitaplardan ve edebiyat dünyasından konuşuruz. Gelecek yılda da yeni bir kitabı çıkacak. Adını şimdiden vermeyeyim, sürpriz olsun. Okuyunca tanıtımını yaparım. Yine yöremizi anlatan bir kitap olacak. Bu kadar ipucu yeter.
Vira Vira Bodrum’u kitap evlerinde bulabilirsiniz. Bulamazsanız beni bulun, getirtirim.
Efendim her gününüz kitaplarla geçsin. İyi okumalar…
YORUM EKLE

banner68