“Bizler seni koruyamadık, bizi affet Özgecan”

Tarsus’ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesini kınayan Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, başka Özgecanlar ölmesin diye mücadele edeceklerini söylediler.

“Bizler seni koruyamadık, bizi affet Özgecan”
 Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Suna Arslan ve üyeleri Figen Özer Coşkun ile Nadiye Asu Arda Uysal tarafından yapılan açıklamada, Özgecan’ın katillerinin, onun okulunu bitirerek topluma faydalı bir insan olmasını engellediğini ifade ettiler.

Meclis üyeleri tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Özgecan'ın tek suçu kadın olmak ve o dolmuşta yalnız olmak mıydı? Kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin temel sebepleri erkek egemen toplumun kadını hala bir birey olarak kabul etmemesi, ona yüklenen belli görevlerin dışındaki yaşam tarzını, saygısızlık ve ahlaksızlık olarak gören anlayışın bugüne kadar değişmemiş olmasıdır. Bugün hala ‘6 yaşındaki bir çocuk ile evlenmek mümkündür’, ‘hamileler sokağa çıkamaz’ diyen bir zihniyet ve bu zihniyetin devlet tarafından engellenememesi, yaşadığımız bu vahşetin maalesef ki devam edeceğini göstermektedir. Devletin bu konuda acilen önlemler alması gerekmektedir. Kadına yönelik şiddetin çeşitli yollardan kınanması, aile içi şiddet ile kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için kampanyalar başlatılmalı ve sürdürülmeli, şiddetin mağduruna yasaların da onun yanında olduğu en iyi şekilde anlatılmalı ve kadınlarımızın yaşadığı korkuya bir son verilmelidir. Şiddetin tüm sorumluları hakkında yasalarımızın daha caydırıcı hale getirilmesi, kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelik suçlarda tüm indirim sebeplerinin kaldırılması gerekmektedir. Bizler, önce insanız, sonra kadın, sonra anne ve eşiz. Günlük yaşantımızda erkekler gibi rahat ve güvenle gezebilmek, rahatça işe gidebilmek ve işte rahat çalışabilmek istiyoruz. Sokakta, dolmuşta, otobüste, metroda, durakta taciz edilmek, dayak yemek ve öldürülmek istemiyoruz. Kadının insanca yaşama, okuma, gezme, çalışma vb. diğer hakları olduğunu ve bu hakların kimse tarafından engellenemeyeceğini bu şiddet son buluncaya kadar haykırmaya devam edeceğiz. Bizler seni koruyamadık, bizi affet Özgecan. Ama başka Özgecanlar ve canlarımız gitmesin diye şiddet ile mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 09:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suna Arslan
Suna Arslan - 7 yıl Önce

Bitmedi,bitmeyecek gibi görünse de ortak bir toplumsal çaba ile kadın cinayetlerine son verme çabası İzindeyiz.

Kadın
Kadın - 7 yıl Önce

Hep siz hep siz sanırsın Yatağan da başka kadın yok
Hani başı Yazmalı eli nasırlı bir tane kadın varmi arsnizda..

SIRADAKİ HABER

banner68