17 Ağustos 2018 Cuma

Yatağan Termik Santrali’nde can telaşı

CKD: “Yüzde 50'lik cinsiyet kotası uygulamasını yasalaştırın”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şubesi, kadının seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin 83’üncü yılını kutladı.

05 Aralık 2017 Salı 09:20
Bu haber 1954 kez okundu
CKD: “Yüzde 50'lik cinsiyet kotası uygulamasını yasalaştırın”

 Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş, 5 Aralık 1934’te kadının seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin 83’üncü yılını kutladı.

Karataş, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, siyasette kadına daha fazla yer verilmesi gerektiğini vurguladı.

Siyasette kadınların önünde eğitimsizlik, ekonomik yetersizlik, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, destek mekanizmalarının eksikliği gibi bir dizi engel olduğunu savunan Karataş, “Türkiye bu konuda taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelerin gereğini de yerine getirmemekte, kadınların Siyasette ve Karar Mekanizmalarında yer almasını sağlayacak hiçbir şey yapmamaktadır. Oysaki Siyasal Katılım kadınların eğitim, sağlık, istihdam, ekonomi, cinsiyet ayrımcılığı, kadına yönelik şiddet gibi tüm güçsüzlük alanlarında en önemli çözüm anahtarıdır” dedi.

Karataş, kadınların siyasette ve karar mekanizmalarında eşit katılımlarının sadece kadınlarla ilgili sorunların değil, toplumun tüm sorunlarının çözüm olacağını kaydederek, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınların yerel ve ulusal parlamentolarımızda eşit temsilini istemek salt bir eşitlik talebi değil, özünde bir demokrasi talebidir. Gerçek bir demokraside yaşamak isteyen her birey, özellikle de siyasetçi ve ülke yöneticileri derhal eşit temsili sağlayacak uygulamaları yaşama geçirmelidir. Bunun içinde tek çare cinsiyet kotası uygulamasıdır” diye konuştu.

Kadınlar için adalet isteyen Karataş, şöyle konuştu:
“Biz Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak artık siyasal haklarımızı kullanma, bu hakkı yaşama geçirme kararlılığındayız. Bize haklarımızı kullandırtmayan eril iktidarlarla mücadele edeceğiz. Erkek egemen meclislerden çıkan kararların kadınların lehine olmadığını yıllarca yaşayarak gördük. Kadınların siyasal geleceği erkeklerin iki dudağı arasında olamaz. Yasalarla güvence altına alınmalıdır. Uygulanmaması halinde ağır anayasal cezai yaptırımları olmalıdır. Biz kadınlar, siyasal haklarımızı kazanışımızın 83. yılında siyasetçilerden, yetkililerden artık içi boş kutlamalar, hamasi nutuklar, bol vaatler istemiyoruz. Artık somut uygulamalar bekliyoruz. Başta iktidar partisi olmak üzere TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz, ‘En geç 8 Mart 2018 tarihine kadar yüzde 50'lik cinsiyet kotası uygulamasını yasalaştırın.’ Bu görevi yapmayan siyasi partilerin demokrasiden bahsetmeye hakları da, hadleri de yoktur.”

 

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV