İlk gördüğünde kar sandı, işin aslı sonra anlaşıldı

Yatağan İlçesine bağlı Gökpınar Köyü sakinleri, çevredeki mermer fabrikası ve atölyelerin atıklarını, tarım arazileri ile Akçay Deresine döktüğü iddiasıyla jandarmaya şikayette bulundu. Tarım arazisi sahibi Abdullah Kara, “Sabah tarlama geldiğimde tarlama kar yağmış zannettim. Meğerse mermer atıkları ve çamuru, atık havuzundan taşarak, zeytin ağaçlarıyla atık alanın arasındaki 4 metrelik alanı aşarak tarlama yayılmış” dedi.

İlk gördüğünde kar sandı, işin aslı sonra anlaşıldı
 Gökpınar Mahallesi’nde yaşayan ve geçimini çiftçilikle sağlayan Abdullah Kara, sabah saatlerinde tarlasına geldiğinde, toprak yüzeyinin beyaz olduğunu gördü. Havanın da soğuk olması nedeniyle tarlasının bulunduğu bölgeye kar yağdığını düşünen Kara, tarlasına ulaştığında beyazlığın kardan kaynaklanmadığını gördü.

Tarlasının yakınında bulunan mermer atölyesinin atıklarının depolandığı atık havuzunun taşması nedeniyle havuzda bulunan çamur ve mermer atıklarının tarlasına yayıldığını fark eden Kara, durumu jandarmaya bildirdi.

Kara, muhabirimize yaptığı açıklamada, mermer atıkları nedeniyle tarım arazisinin büyük bir bölümünün beyaza büründüğünü söyledi.

Daha önce de mermer atölyesinden kaynaklı benzer sorunlar yaşadığını aktaran Kara, ilk defa bu denli kirliliğin yaşandığını belirterek, “Sabah tarlama geldiğimde tarlama kar yağmış zannettim. Meğerse mermer atıkları ve çamuru, atık havuzundan taşarak, zeytin ağaçlarıyla atık alanın arasındaki 4 metrelik alanı aşarak tarlama yayılmış” dedi.

Kara, yaklaşık 13 yıl önce bahse konu olan 9 dönümlük tarım arazisini satın aldığını ve burada zeytincilikle uğraştığını kaydederek, çevredeki mermer atölyelerinin bu tarihten sonra kurulmaya başladığını söyledi.

Zeytin ağaçlarının mermer atıkları nedeniyle zarar gördüğünü belirten Kara, şunları söyledi:
“Haberim yokken tapulu yerimde, 80 santimetre derinliğinde, 70 santimetre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda bir kanal açılmış. Bunun üzerine durumu jandarmaya bildirdim. Savcılık kanadıyla kadastro yetkilileri geldi ve inceleme yaptılar. İnceleme sonucunda, mermer fabrikasının benim arazimin 540 metrekarelik kısmına girdiği anlaşıldı. Bu alana çamur ve mermer atıkları dökmüşler.”

Mahalle Muhtarı Necati Bacak ise, Gökpınar’da 5 mermer atölyesinin bulunduğunu ve bunların 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bölgedeki mermer atölyelerinin atık malzemelerini dökmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yer tahsis ettiğini fakat atölyelerin atıklarını yol kenarına, dere yatağına ve tarım arazilerine döktüğünü iddia eden Bacak, “Mahallemiz aynı zamanda Belen Kahvesi ve “Güzelköy” olarak bilinen Bozüyük Mahallesi güzergahında bulunmaktadır. Bu tesisler çok büyük çevre kirliliği yaratmaktadır. Aynı zamanda gürültü kirliliği de yapmaktadır. Tesisler, gece yarısına kadar çalışmakta ve buradan çıkan sesler mahallemizin tamamından duyulmaktadır” diye konuştu.

Bacak, dere yatağına ve tarım arazilerine dökülen mermer atıklarının geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğini savunarak, “Buradaki tesislerin çevreyi kirletmesini istemiyoruz. Atıkları belediyenin göstermiş olduğu yere götürmelerini istiyoruz. Yetkililerin bu konuya en kısa sürede çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Olay yerine gelen Yatağan Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, incelemelerde bulunarak mermer atölyesi hakkında işlemde bulunarak, soruşturma başlattı.

Öte yandan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, çevrenin kirletilmemesi için gereken girişimlerde bulunacağını belirterek, konunun takipçisi olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95