Klasik arabalardan 3000 yıllık kente tarihi yolculuk

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Antalya, Ankara ve Muğla’nın ilçelerinden gelen yaklaşık 160 klasik araç, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde buluştu.

Burak Alper Kuş
Klasik arabalardan 3000 yıllık kente tarihi yolculuk

Yatağan Belediyesi, Turkish Classic Car Murat 124, Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanlığı işbirliğinde Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenen “Tarihte Gezmeye Engel Yok” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Antalya, Ankara ve Muğla’nın ilçelerinden gelen yaklaşık 160 klasik araç, konvoylar halinde tarihi kente gelerek etkinliğe renk kattı.

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen konserleri izlemek isteyen vatandaşlar ve engelliler, klasik arabalarla fotoğraf çektirdi.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, kentin tarihi günlerden birine ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kentin girişinde buluşan klasik araçların tarihi kente farklı bir hava kattığını belirten Söğüt, “Stratonikeia Antik Kenti’nde farklı dönemlere ait eserlerde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında bir takım etkinliklere de ev sahipliği yapıyoruz. Biz bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Bu etkinlik sayesinde engelli vatandaşların kenti görmelerini istedik. Bu sayede burayı neden kazdığımızı, koruduğumuzu ve yaşatmak istediğimizi görmüş olurlar. İnsanların buraya gelip eğlenmesinden dolayı çok mutluyum” dedi.

Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkanı Esma Ezenel de, festivale Muğla ve çevresinden engelliler katıldığını söyledi.

Ezenel, birçok engellinin ilk defa bir antik kent gördüğünü kaydederek, “Festivalimizin amacı farkındalığı 365 gün fark ettirmektir. Gerçekten ses getirmek istiyoruz. Engellilerin yaşam şartları o kadar zor ki artık sesimizi olabildiğince duyurmak istiyoruz. Eğlenerek güzel bir gün geçirmek istiyoruz. Engelli yerine engellenenler diyorum, lütfen engel çıkarmayalım” diye konuştu.

Turkish Classic Car Murat 124 Grubunun Kurucusu İbrahim Çelik ise, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Antalya, Muğla ve Ankara’dan gelen araç kulüplerine üye 160 klasik aracın etkinliğe katıldığını belirterek, “Tarihte Gezmeye Engel Yok adı altında bir etkinlik düzenledik. Etkinlik için Yatağan Belediyesi büyük destek verdi. Etkinliğe katılacak engelli çocuklarımızın güzel günler geçirmesini, eski klasik arabalarla birer anıları olmasını diliyoruz. Etkinlik çerçevesinde konserler olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER