Muğla'da "Güvercin Güzellik Yarışması" düzenlendi

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, 3. Menteşe Güvercin Festivali etkinlikleri kapsamında, “Güvercin Güzellik Yarışması” düzenlendi.

Muğla'da
 Menteşe Belediyesi ile Menteşe Güvercin Sevenler Birliği işbirliğinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde 3. Menteşe Güvercin Festivali düzenlendi. Festival kapsamında Türkiye’nin 81 ilinden gelen yaklaşık bin güvercin, “Güvercin Güzellik Yarışması”nda yarıştı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurtdışından gelen 34 hakemin tür ve özelliklerine göre değerlendirdiği güvercinlerden dereceye girenlerin sahipleri, düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bu yıl üçüncüsü düzenlenen 3. Menteşe Güvercin Festivali Güzellik Yarışması’nın kısa bir sürede uluslararası çapta yer bulduğunu söyledi.

Gürün, bu etkinlik sayesinde barışın sembolü güvercin hakkında farklı bilgiler de edindiklerini kaydederek, “Bunun en güzel özelliği, 81 ilden güvercin severleri bir araya getirmesi, fikir alışverişlerinde bulunulması, burada tanışıp da özel hayatlarında birlikte olabilmesi, dost ve kardeş olabilmesidir. Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu şey kardeşlik, sevgi ve barıştır. Barış da güvercinle temsil ediliyor” dedi.

Güvercin severlerin şimdiye kadar toplumun diğer kesimlerinden gerekli destek ve alakayı görmediğini belirten Gürün, “Biz de belediye başkanları olarak, bundan sonraki dönemlerde de bunun daha çok gelişmesi, birbirimizi tanımamız, bir panayır haline getirilmesi, gerekirse üç güne çıkarmak, başka alanlarda yarışma branşları oluşturmak, dolayısıyla hem buluşmayı, bir araya gelmeyi hem de Muğla’mızı ve Menteşe’mizi tanıtmak açısından Türkiye’nin 81 iliyle el sıkışmak ve kardeş olmak adına bunu çok önemli buluyoruz” diye konuştu.

Güvercin festivali, uluslararası festival olma yolunda

Muğla Belediyesi döneminde, belediye ve güvercin severlerin girişimiyle Muğla’nın yerli ırk güvercinleri Gök, İsli, Akalı Kolonlu ve Arap türlerinin tescil edildiğini hatırlatan Gürün, şöyle konuştu:

“2012 yılında 4 güvercinimizi tescil ettirirken, buradaki güvercin sevenlerle birlikte olduk. Ama şuan ulusal boyutta, 81 ilden ve yurtdışından da hakemlerimiz var. Niye uluslararası boyutta olmasın. Avrupa, Arap ve doğu ülkelerinde buna benzer etkinlikler var. Bunları bir araya getirebiliriz. Güvercin de bu kadar geniş alanda yetiştiriliyor ve sevenleri varsa, birbiriyle irtibat sağlıyorsa, o zaman uluslararası boyutta Menteşe ilçesinde güvercin sevenleri ve barış yolunda yürüyenleri bir araya getirebiliriz.”

Güvercin Festivali, Menteşe’nin tanıtımına katkı sağlıyor

Menteşe Güvercin Sevenler Birliği Başkanı Sefa Çolakoğlu’nun teklifi üzerine düzenlemeye başladıkları Menteşe Güvercin Festivali’nin bu noktalara gelebileceğini tahmin etmediklerini belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla’daki barış ve huzurun bu festival ile pekiştirildiğini vurguladı.

Menteşe’de güvercin seven vatandaşların olduğunu bildiğini ama sayısının bu kadar fazla olduğunu tahmin etmediğini kaydeden Gümüş, “Bugün geldiğimiz noktada, görüyoruz ki bir ilçenin tanıtımı bundan daha güzel olamaz. Türkiye’nin 81 ilinden, hatta yurtdışından gelenleri burada görmekteyiz. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğini gördükten sonra bu etkinliği birkaç güne yayarak, ilçemizin tarihi ve kültürel yerlerini gösterip, bu tanıtımı daha üst seviyelere çıkartmayı düşünüyoruz” dedi.

Güvercinlerin “şampiyonlar ligi”

Yaklaşık 20 yıldır güvercin sevenlerin camiasında yer aldığını ve bu nedenle kapasitelerine güvendiği için 3 yıl önce Menteşe ilçesinde Menteşe Güvercin Festivali Güzellik Yarışması düzenlemeye karar verdiklerini belirten Menteşe Güvercin Sevenler Birliği Başkanı Sefa Çolakoğlu ise, bu imkanı sağladığı için Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e teşekkür etti.

Çolakoğlu, festivalin düzenlenmeye başladığı günden bu yana katılımın giderek arttığını ve gelinen noktada oluşan atmosfere kendisinin bile inanamadığını kaydederek, şöyle konuştu:

“Bu etkinliğe, Türkiye’nin şampiyonlar ligi diyebiliriz. İçeride yaklaşık 10 milyon lira değerinde kuş var. 5’i yurtdışından gelen 34 hakemimiz var. Dubai, İsviçre, Romanya ve Bulgaristan’dan hakemler geldi. Bu işler hep sevgiyle, aşkla oluyor. İçeride ortalama 40 kategoride yaklaşık bin kuş yarışıyor. İçeride güvercin güzellik yarışması düzenliyorken, dışarıda Denizli horozundan Kangal köpeklerine, deveden boğaya kadar burası tamamen bir hayvan severlere hitap eden panayır alanına dönüştürdük. Büyük bir emek harcadık ama emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95