Suriyeli sığınmacılara jandarmadan yardım eli

Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Muğla’nın Yatağan ilçesine yerleşen ve 2 odalı bir evde yaşam mücadelesi veren 29 kişiye yardım dağıttı.

Suriyeli sığınmacılara jandarmadan yardım eli
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Yatağan ilçesindeki mermer işletmecisi arkadaşının yardımıyla Kozağaç Mahallesi Bozalan mevkisindeki 2 odalı bir eve yerleşen İsmail Masri ve ailesi, daha sonra Halep’deki yakınlarını da evine davet etti.

Kiraladıkları evde, 17’si çocuk, 5 aile 29 kişi olmak üzere, devletin ve vatandaşların yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışan sığınmacılar, gündelik işlerle yaşamlarını sürdürüyor.

İsmail Masri ile 17 yıl önce iş için Suriye’ye gittiği sırada tanıştığını belirten mermer fabrikasının işletmecisi Memiş Uysal, muhabirimize yaptığı açıklamada, Masri’nin kendisinden yardım istemesinin ardından bir ev kiralayarak kendilerine tahsis ettiğini söyledi.

Muhalif olmaları nedeniyle Halep’de zor günler geçirdiklerini, bu nedenle yaklaşık 20 ay önce geldikleri Kozağaç Mahallesi’ndeki yeni evlerine yerleştiklerini aktaran Uysal, “Burada, 17’si çocuk, 29 kişi yaşıyor. Ayrıca ilçe merkezi ve çevrelerinde Masri’nin yakınlarından 60 kişi daha var. İsmail geldikten sonra onları da getirdi” şeklinde konuştu.

Uysal, Halep’teki saldırılar sırasında, burada yaşayan 5 aileden 2’si çocuk 10 kişinin yaşamlarını yitirdiğini, yaşanan olayların ardından Türkiye’ye sığındıklarını ifade ederek, “Aileler, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) zaman zaman yardım alıyorlar. Bir de İsmail, buradan Suudi Arabistan’a taş gönderiyor. Günlük olarak çalışıyorlar ve bu şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Biz de çevremizden topladığımız eşya ve gıda maddeleriyle, kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

- Jandarmadan giyim ve gıda yardımı

Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı Eskihisar Jandarma Karakolu’nda görevli personellerin devriye görevi sırasında sığınmacıların zor şartlar altında yaşadığını fark etmesi üzerine harekete geçti.

Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın da destek vermesi üzerine jandarma personelleri, topladıkları giyim ve gıda yardımlarını, sığınmacıların Bozalan mevkisindeki evlerine götürdü.

Jandarma personellerini karşılarında gören sığınmacılar, destekleri nedeniyle jandarma personellerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2016, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96