Yatağan Belediyesi, engellileri 3 Aralık’ta buluşturdu

Yatağan Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, ilçedeki engelliler kahvaltıda bir araya geldi.

Yatağan Belediyesi, engellileri 3 Aralık’ta buluşturdu

Yatağan Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltıda, ilçedeki engellileri ve protokol üyelerini kahvaltıda buluşturdu.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıya, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Ümmühan Toksöz, daire amirleri, engelliler ve aileleri katıldı.

Belediye Başkanı Toksöz, etkinlikte yaptığı konuşmada,  göreve geldikleri günden bugüne kadar Yatağan’da engelsiz bir yaşam oluşturmak için çalıştıklarını belirterek engellilerle bir araya gelerek projeler hazırlayacaklarını söyledi.

Gerçek engelin sevgisizlik olduğunu ifade eden Toksöz, “Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için küçük büyük herkesin, hepimizin yapabileceği birçok şey var. Biz de bu konuda Yatağan Belediyesi olarak şehrimizde farkındalık ve erişebilirlik çalışmalarına hız verdik. Engelli olmak bir tercih meselesi değil. Bu nedenle engelli kardeşlerimizin işini kolaylaştırmak, önlerini açmak ve onların hayatlarını kolaylaştıracak projelerle onları mutlu etmek, bizim için bir insanlık vazifesidir. Hepimize düşen en önemli görev, engelli kardeşlerimizin günlük hayatta daha fazla var olmalarını sağlamak ve engelli bireylerimizi topluma faydalı birer fert olarak hayata kazandırmaktır” diye konuştu.

Engelliler adına konuşan Meltem Balcı ise, engellileri eğitiminin normal insanlardan farklı olduğunu altını çizerek, “Engelliler de yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadır. Engellilerin de yapabileceği işler vardır. Yasalarımız her 100 işçi çalıştıran iş yerlerinin 2 engelli işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir. Size bir engellinin yaşadığı zorluklardan bahsetmek istiyorum. Toplum tarafından dışlanmak, kalabalık ortamlarda insanların bize ‘biz yokmuşuz’ gibi davranmaları, arkamızdan ‘ah, vah’ demeleri, bize gülmeleri, bize uygun yol ve ortamlar olmaması ve bu nedenle sosyalleşemememiz, iş imkanı elde edemememiz, vatandaşların bilinçsiz olmaları gibi zorluklar yaşıyoruz. Gelin hep birlikte bu zorlukları aşalım” dedi.

Daha sonra özel öğretim kurumu adına Ayşıl Toksöz ve veliler adına Fatma Çıldır tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Program, protokol üyelerinin engelli vatandaşları tek tek bir araya gelerek sorunlarını dinlemesiyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER