Yatağanlı çiftçiler, yağmur duası etti

Yatağan ilçesinde, geçimini tarımla sağlayan vatandaşlar, kış ve ilkbahar mevsimlerinde yeterince yağış almayan tarlaları için yağmur duası etti.

Yatağanlı çiftçiler, yağmur duası etti
 Yatağan ilçesine bağlı Deştin, Şeref, Esenköy ve Alaşar mahallelerindeki çiftçiler, bu yıl az yağış alan tarım arazileri için yağmur duasında bulunmak için Kuyubelen mevkiindeki Kuyubelen Ereni diye bilinen tepede bir araya geldi.

Bolluk, bereket ve birlikteliklerinin artacağına inandıkları geçmişi asırlar öncesine dayanan yağmur duası geleneğini yaşatmak için buluşan mahalle sakinleri, burada kurban kesti.

Kesilen kurban etinin yanı sıra çeşitli yemeklerin ikramının yapıldığı etkinlikte, kadınlar ve erkekler Kur’an-ı Kerim okudu.

Etkinlik, öğle namazının kılınmasının ardından okunan yağmur duasıyla sona erdi.

Deştin Mahallesi muhtarı Nail Karaman, atalarından süregelen yağmur duası geleneğinin bölge halkı için kutsal bir görev olduğunu söyledi.

Vatandaşlar tarafından imece usulüyle toplanan küçükbaş hayvan ve yemek malzemeleriyle yapılan yemeği birlikte yediklerini anlatan Karaman, “Yağmurlar yağmadığı ve sular az olduğu için erenlere çıkıyoruz. Burada yemek veriyoruz ve yağmur duası ediyoruz. Çevre mahallelerdeki vatandaşlarla beraber burada toplanıp dua ediyoruz.” diye konuştu.

Karaman, bölge halkı ile birlikte her yıl bir araya gelerek yağmur duası etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Yağmurların yağmaması bizi çok etkiledi. Ekinler bir karış kaldı. Millet tarlasına darısını ekemiyor. Otlar kurudu. Geçen yıla oranla bu yıl su çok az. Geçen yıl yağışlar iyiydi ama yine erenlere çıkmıştık.” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68