20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

YATAĞAN’DA İZ BIRAKANLAR

17 Ocak 2017, 12:16
Bu makale 1075 kez okundu
Konuk Yazar

 Dostum Turgay Mutlu’nun eseri olan bu kitap Muğla’nın Yatağan ilçesinde izleri bulunan 53 kişiyle yapılmış söyleşileri kapsıyor. Bu kişilerden kimileri Muğla yöresinde kimileri de ülke çapında tanınmış değerlerimiz.

Turgay Mutlu kitabın sunuşunda “Bu yapıtı alışılagelmiş yaşamöykülerinin kitabı olarak tasarlamadım”, kendileriyle “söyleşi yaptığım kişiler, bu topraklarda yetişmiş, her biri sanatta, eğitimde, bilimde ve siyasette ilçemize hizmet etmiş ülke çapında değerler üretebilmiş kişilerdir” diyor ve onlardan biri olarak “Dondurmam Gaymak” filminin başrol oyuncusu, tanınmış tiyatro, dizi ve sinema sanatçısı Yatağanlı hemşerimiz dediği Turan Özdemir ‘le de yaptığı söyleyişiyi aktarıyordu. Turan Özdemir’in rahmetli babası Ahmet Necati Özdemir köy enstitüsünden arkadaşım olmasının yanı sıra benim akrabamdı da. Çünkü onun babası gibi benim Yatağanlı anam da Demirciler Sülalesi’ndendi.
Turgay Mutlu’nun söyleştiği kişilerden biri olan Mehmet Kara, benim gibi Kızılçullu Köy Enstitüsü çıkışlıydı ve bu söyleşide “Benim hayatımı Köy Enstitüleri kurtardı. Köy Enstitüleri devam etseydi bugün Türkiye çok farklı olurdu.” diyordu. Ardından kendisiyle söyleştiği Muammer Özler “...insanlar birbirine kardeşçe, dostça bakmalıdır, insanlar arası ilişkiler özgürlükçü, adaletli ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda sürdürülmedir.” diyordu. Onun ardından Sakin Koşar “İnsanoğlu’nun eğitimi en önde düşünmesi gerektiğini düşünürüm. Zamanı en güzel doldurmanın yolu kitap okuma ve yazmadır.” diyordu. Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek ise, “halkın kültürel ve sanatsal değerlerini ön plana çıkarmak için projeler hazırlamak gerekiyor. Bunun için ilçemizde kültür-sanatla uğraşan gönüllü arkadaşların projeler hazırlamaları gerekir. Yerel yazarlarımız, şairlerimiz ve sanatçılarımıza öncelik verilmelidir.” diyerek Turgay Mutlu’nun sorularını yanıtlıyordu.
Prof. Dr. Şadan Gökovalı ise kitabın girişinde Yatağan’da İz Bırakanlar kitabı üzerine şöyle diyordu:
Bir ölümlü için iz bırakmak kadar, iz bırakanları, bıraktıkları izleri unutturmamak da önemli bir görevdir. Yatağanımız’da bu görevi olanca çabalarıyla yerine getirmeye çalışan bir hemşehrimiz var: Turgay Mutlu. Ne mutlu ona ki yaşadığı yere olan borcunu severek yerine getiriyor. Böylece kendisi de silinmeyecek iz bırakıyor.
Bu değerli yapıtın yaratıcısı Turgay Mutlu’yu ben de en içten duygularımla kutluyorum. 
     TÖS ve EĞİT-DER Eski Genel Başkanı Feyzullah ERTUĞRUL

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV