CHP’Lİ SÜREYYA ÖNEŞ DERİCİ’DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKALARINA SERT ELEŞTİRİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ SÜREYYA ÖNEŞ DERİCİ’DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKALARINA SERT ELEŞTİRİ!
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddet ve kadın hakları konusundaki politikaları sert bir dille eleştirdi.

HER GÜN ONLARCA ŞİDDETE MARUZ KALIYORUZ

Konuşmasına kadınların günlük yaşamlarında karşılaştıkları zorluklara dikkat çekerek başlayan Derici, "Biz kadınlar her an her dakika şiddete maruz kalıyoruz; biz kadınlar her gün genelde en yakınlarımız en güvendiklerimiz en sevdiklerimiz tarafından öldürülüyoruz. Kadın olmak birçok toplumda zor zira sabah uyandığınız andan itibaren tetikte olmak zorunda olduğunuz bir dünyadasınız fakat bizim ülkemizde kadın olmak daha zor. Bugün bu ülkede bizler yaptığımız veya yapmadığımız birçok konu sebebiyle, mesela çalışmak istediğimiz için ya da ikinci çocuğu yapmak istemediğimiz için ya da boşanmak istediğimiz için veya gözümüzün üzerinde kaşımız olduğu için sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalıyoruz. Bizler birilerinin dayatmak istediği 'aile' kavramı, 'kadın' kavramı, 'ahlak' kavramı nedeniyle her gün onlarca sayıda şiddete maruz kalıyoruz," ifadelerini kullandı.

EKONOMİK KRİZ VE ŞİDDETİN İLİŞKİSİNE VURGU

Öneş Derici, içinde bulunduğumuz ekonomik krizin toplumda öfke ve şiddeti artırdığını belirterek, "Üstelik şimdi bir de toplum olarak büyük bir ekonomik kriz içerisindeyiz; insanlar mutsuz, yaşamlarını sürdürmekte büyük zorluk çekiyor bu yüzden neyle karşılaşacağımızın farkında mısınız? Ben söyleyeyim: Öfke ve öfkenin doğurduğu şiddet," dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

İktidarın İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini eleştiren Derici, "Bugüne kadar iktidarın bir gecede ansızın çıktığı İstanbul Sözleşmesi'yle güvencesini elinden aldığı kadınlara ilişkin kadına yönelik şiddet politikalarında ne kadar yetersiz olduğunu izledik. Caydırıcılığı ve yaptırımı olmayan her suçun tekrarı olur” şeklinde konuştu.

 

YARGI PAKETİNE TEPKİ

Kadına yönelik şiddetle mücadelede iktidarın başarısız olduğunu vurgulayan Öneş Derici, "İktidar yirmi iki yıllık görev süresi boyunca kadına şiddetle mücadelede, kadın cinayetlerinin önlenmesi veya çözümlenmesi konusunda başarısızlığıyla yüzleşmek yerine bir de bu yetmezmiş gibi Meclis'e dokuzuncu yargı paketinde kadınlara ilişkin, aile bütünlüğüne ilişkin, soyadına ilişkin bazı maddeler getiriyor. Şimdiden haber verelim: Biz kadınlar onlarca yıldır kanımızla ödediğimiz kazanımlarımızı sizin aile veya ahlak tanımlarınız veya toplum dizaynı heveslerinize bırakmayacağız," dedi.

ATATÜRK’ÜN KADINLARA VERDİĞİ HAKLARI SİZİN YASAL DÜZENLEMELERİNİZLE KAYBETMEYE HİÇ NİYETİMİZ YOK!

Kadınların haklarını koruma konusundaki kararlılığını vurgulayan Öneş Derici, "Bu ülkede kadınlar sizin paşa gönlünüze göre evde kalıp çocuğuna bakıp sizin istediğiniz sayıda çocuk doğurmayacak. Bu ülkede kadınlar sadece ve sadece kendi kararlarıyla yaşamlarını sürdürmek üzere kazanılmış haklarını sonuna kadar koruyacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün birçok ülkeden önce kadınlara verdiği hakları sizin fiilî ve yasal düzenlemelerinizle kaybetmeye hiç niyetimiz yok. Karşınızda kadınların örgütlü mücadelesinin ve bunu her koşulda destekleyen ülkenin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin olduğunu unutmayın," diyerek sözlerini tamamladı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Teknoloji ve Kültür Okulları'ndan LGS'de Büyük BaşarıÖnceki Haber

Teknoloji ve Kültür Okulları'ndan LGS'de...

Tır Yangını Aydın-Muğla Karayolunda KorkuttuSonraki Haber

Tır Yangını Aydın-Muğla Karayolunda Kork...

Yorum Yazın