MUÇEV Marina’nın ÇED olumlu raporu iptal edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MUÇEV Marina’nın ÇED olumlu raporu iptal edildi
Abone ol
Marmaris’te Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca MUÇEV Marina için  verilen ÇED olumlu kararı Muğla İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Marmaris Belediyesi Yapı Tatil Zaptı koyarak yeri mühürledi.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Karacasöğüt Mahallesi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca MUÇEV Marina için  verilen ÇED olumlu kararı Muğla İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Marmaris Belediyesi Yapı Tatil Zaptı koyarak yeri mühürledi. Vatandaşlar, “Karacasöğüt çevre mücadelesinde yasalar ve kanunlar işliyor” diye açıklama yaptı.

Daha önce Karacasöğüt de MUÇEV Marina için ruhsatı veren Marmaris Belediyesi daha sonra çevrecilerin ve bölge halkının itirazları ile dava açmış, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi ile de ruhsatı iptal ettiğini beyan etmişti.

 NELER OLMUŞTU?
Ancak MUÇEV şirketi bu karara rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan ÇED olumlu kararı almış Marmaris belediyesi iptal ettiğini CİMER üzerinden beyan ettiği ruhsatı yenilemişti. MUÇEV de belediyeden aldığı ruhsatla Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Marmaris temsilcisinin de proje sorumlusu olduğu proje için tekrar inşai faaliyete başlamaya çalışmıştı.

Mücadeleye devam eden Çevreciler Karacasöğüt de MUÇEV yat bağlama iskelesinin de bulunduğu alanın 1. Derece Arkeolojik tespit ve tescilinin ardından kurul kararı olmadan inşai faaliyet yapılamayacağı kararı yayınlandı. 

 ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ
Karacasöğüt yaşayanları yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu tespit kararı ile Muğla Büyükşehir Belediyesinin de açtığı davada Muğla İdare Mahkemesi  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan verdiği ÇED olumlu kararını iptal etti. Böylece Marmaris belediyesi bu sefer de ruhsat verdiği MUÇEV iskele alanını mühürlemiş ve kararı kurumlara tebliğ etmiştir.  Biz Karacasöğüt yaşayanları olarak hukuk yolları ile bilim insanları ile mücadelemizi verirken belediyemizin baştan haklılığımız ve bölge koruması adına yanımızda olmasını arzu ederdik.

2 yılı aşan haklı mücadelemiz bir kez daha hukuk yolu ile tescillenmiş oldu. Desteklerini esirgemeyen Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Marmaris Kent Konseyi’ne GASDER Derneği ve gönüllü Avukatımız Arzu Alper’e tekrar teşekkür ediyoruz.”

TALEBİMİZ MUÇEV RUHSATININ İPTALİ

“Şimdi talebimiz Marmaris belediyesinden MUÇEV ruhsatını iptal etmesi ve kaçak yolla denize beton dökerek dikilen ve tehlike arz eden demir ayakların sökülmesi var” denilen açıklamanın devamında ise, “Denizel alan hukuksuz işgal edilmiştir. Verdiğimiz mücadele ile arkeolojik alanlar, gerek denizel gerek karasal üreme ve göç alanları, tatlı su kaynakları, oksijen üreten deniz dibi çayırları da kurtulmuş oluyor. Karacasöğüt alt yapısı olmayan kırsal mahalle ve kapalı bir koy ve kapasitesi üzerine çıkılması İleriye dönük orman ve tarım arazilerinin arıcılığın gireceği tehlikede göz ardı edilmemelidir. Bu emsal kararlar üç ayrı idare mahkemelerince verilmiş olup, mücadelemiz devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aras seçim startını Yatağan'da verdiÖnceki Haber

Aras seçim startını Yatağan'da verdi

Muğla’da üreticiden mandalin alımı sürüyorSonraki Haber

Muğla’da üreticiden mandalin alımı sürüy...

Yorum Yazın