Yatağan Belediyesi’nin Toplam Borcu 143 Milyon Lira

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay, Yatağan Belediyesi’nin mali tablosunu düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Başkan Günay basın açıklamasında, “Değerli, Yatağanlı hemşerilerim; 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde sizlerin teveccühü ile Yatağan Belediye Başkanı olarak seçildim. Göreve geldiğim andan itibaren mali hesaplarda yaptığımız incelemeler neticesinde Belediyemizin yaklaşık 143 Milyon TL’lik borçlu olduğunu tespit ettik. Bahse konu borçların yaklaşık 78 Milyon TL’lik kısmını 2019-2024 yılları arasında çekilen krediler oluşturmaktadır. Bu krediler yıllara sari olarak ödeneceği taahhüt edilmiştir. Ama en önemlisi plansız bir şekilde yapılan çoğunluğu 2022-2023 yıllarını kapsayan ve piyasaya ödenmeyen yaklaşık 42 Milyon TL’lik borçtur. Ayrıca 2019-2024 yılları arasında yaklaşık 34 milyon 700 bin TL tutarında Belediyemize ait 73 adet taşınmaz satışı yapılmıştır. Satışı yapılan taşınmazların günümüzdeki değeri TÜİK verilerine göre güncellendiğinde yaklaşık 89 milyon 250 bin TL’dir. Yani neredeyse toplam borcumuzun %65’ine tekabül etmektedir.

 

Buna karşılık 2019-2024 yılları arasında 56 adet taşınmaz bedelsiz olarak Belediyemize kazandırılmıştır. Vesile olanlardan Allah razı olsun. Yaptığımız incelemeler neticesinde; aşırı borçlanmadan dolayı krediler çekildiğini, bir kısım borçların yapılandırıldığını tespit ettik. Bu durum belediyemizi fonksiyonsuz ve iş yapamaz duruma getirmiştir. 2019-2024 yılları arasında Belediyemize kazandırılan iki araç hariç, diğer araçlar hibe ve şartsız bağışlarla alınmış ve Belediyemiz kasasından herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Ayrıca bedel ödenerek belediyemize kazandırılan herhangi bir taşınmaz da bulunmamaktadır. Kazandırılan hizmet alanları ve sosyal tesis yatırımları ise bakanlık, valilik vb. kamu kurumlarının kaynaklarınca yapılmış olup, Belediyemiz bütçesinden herhangi bir harcama yapılmamıştır. Bu nedenle sürekli vurgulanan “şu kadar araç satın aldık, şu kadar hizmet alanı ilçemize kazandırdık” söylemleri de gerçeği yansıtmamaktadır. Şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği, belediyemizin ekonomik durumuna ilişkin verileri bugün olduğu gibi her yıl düzenli olarak siz değerli hemşerilerimiz ile paylaşacağımızı bilmenizi isterim. Yatağan halkımızın bize verdiği bu yetkiyle Belediyemizin kaynaklarını daha etkin, verimli ve ekonomik kullanarak şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz. Mevcut borçların üstesinden geleceğimize hiç şüpheniz olmasın. Bu süreçte tüm halkımızı bize gerekli sabrı göstereceğinden eminiz. Şimdiden anlayışınız, güveniniz ve desteğiniz için teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Her şey gönlünüzce olsun.” Açıklamalarında bulundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENGELLİLER HAFTASI’NDA YATAĞAN BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL ETKİNLİKÖnceki Haber

ENGELLİLER HAFTASI’NDA YATAĞAN BELEDİYES...

BİLİMSEL ECZACILIĞIN 185. YILI KUTLANDISonraki Haber

BİLİMSEL ECZACILIĞIN 185. YILI KUTLANDI

Yorum Yazın