Muğla
BIST11136.96
DOLAR33.0697
EURO36.0845
ALTIN2620.6
BTC/USD64938.3
Sakin KOŞAR

Sakin KOŞAR

Mail: sakin@demecgazetesi,com

Biz Neden “Yardım Bonkörü” Bir Ülkeyiz !?

Biliyor musunuz, 2021 yılında Türkiye, ABD’den sonra “Dünyada En Çok Yardım Yapan İkinci Ülke” ilân edilmişti... Tabii, bu yardımlar hep depremler, su baskınları, salgın hastalıklar, sel ve savaş felâketleri sonrası yapılan yardımlardı...

Atalarımızın güzel ve anlamlı bir sözü vardır; “Erlik, Varlıkla Olur!..” diye... ABD, dünyanın en zengin ve en süper ülkesi !.. Bir de sık sık toplantı yaptıkları dünyanın en zengin yedi ülkesi, nam-ı diğer “G - 7” ülkeleri var: ABD, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya... Biz bunların içinde yokuz!.. Bir de gelişmekte olan “G – 20” denilen ülkeler var, eskiden bunların 17.Sırasındaydık, şimdilerde hep gerileyerek ve fukaralaşarak, bu sıralamanın 23.  veya 24. Sıralarına düştüğümüz söyleniyor!.. Eee, halimiz böyleyken, biz neden ABD’nin arkasından niye ikinci oluyoruz!? Hani G-7’nin zengin ülkeleri neredeler!? Biz dünyanın ‘Aferin Delisi’ ülkesi miyiz!?

Nerede bir deprem, sel felâketi, yangın veya salgın hastalık olsa, bizim Türk Kızılay’ı hemen oraya yardıma koşuyor!.. Peki, geçen yılın ’06 Şubat Depreminde’ tam 11 İlimizin insanlarının bu felâketten, iki defa “7,6 ve 7,4”lük depremlerle dünya başlarına yıkıldı, 50 Binden fazla ölümüz, Yüz Binlerce insanımız evsiz-barksız ortada kalakaldı!.. Aradan bunca zaman geçti, hâlâ çadır ve konteynırlarda kalanları var!.. Eee, hani koca dünyaya yardım eden bizlere yapılan yardımlar nerede!? Daha enkazları kaldırılmayan yerlerimiz var, yazık!..

Bakınız, 2004’ten 2022 yılına kadar bizim bütçeden yapılan yardım tutarı tam ‘8,036 Milyar Dolar’ olmuş!.. Benim depremzedem hâlâ başını sokacak ev bulamazken, benim emeklim parasızlıktan ‘ucuz ekmek’ almaya zorlanırken, bayramda torununa bile harçlık veremez haldeyken, benim üretici çiftçim çaresizlikten tarlasını-traktörünü satarken, hiç kimse kalkıp da, bu halka sormadan, hiçbir ülkeye beş kuruş yardım yapamaz!.. Bu bütçedeki para, bu halkın vergilerinden toplanıyor, öncelikle ihtiyaç varken, bu para kendi halkına harcanmalıdır!.. Uluslararası toplantılarda birinin sırtını ‘Afferim!’ diye sıvazlayacaklar diye, benim halkım burada çaresiz bırakılamaz!.. O para, öncelikle bizimdir çünkü!..

Bizler bu vatanın evlâtlarıyız!.. Atalarımız bu topraklar için canlarını vermiş, kanlarını bu topraklar için akıtmışlardır!.. Vergiyi veren biz, askere giden biz, bu ülke için çalışan biz, ihtiyaç olduğunda da canını seve seve verecek olan biziz!.. İşte bu yüzden, ne bize sorulmadan yapılan bu yardımları onaylıyor, ne getirilip de her türlü ihtiyaçlarına öncelik tanınan ‘Mültecileri’ onaylıyoruz, ne de kendi depremzedelerimizin evsiz bırakılmasını istiyoruz!.. Yeter artık, bu ülke sahipsiz değildir, hiç olmadı, olamaz da!..

Size 2004 yılından beri 8 Milyar Dolardan fazla yardım yaptığımız ülkeleri yazayım: Pakistan, Lübnan, Filistin-Gazze, Haiti, Şili, Japonya, Filipinler, Nepal, Irak, Libya, Makedonya, Kolombiya, Gürcistan, Vietnam, Endonezya, Mozambik, Sudan, Afganistan, Cezayir, Arnavutluk, Suriye, Tunus, Brezilya, Küba... Bu yardımlar deprem, sel felâketi, yangın, açlık ve salgınlarda yapıldı, 06 Şubat’ta biz de iki depremle fena sarsıldık, çok zayiat verdik, hani bunlardan bize gelen yardım ne !? Eğer olsaydı, bu kadar insanımız hâlâ evsiz-barksız, konteynır ve çadırlarda mı otururdu!?

Bugün size Orhan Veli’nin ‘İllüzyon’ şiiriyle veda edelim:

“Eski bir sevdadan kurtulmuşum/ Artık bütün kadınlar güzel/ Gömleğim yeni/ Yıkanmışım/ Tıraş olmuşum/ Sulh olmuş/ Bahar gelmiş/ Güneş açmış/ Sokağa çıkmışım, insanlar rahat/ Ben de rahatım!..”

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar