Muğla
BIST10165.52
DOLAR32.3415
EURO35.175
ALTIN2407.7
BTC/USD68292.8
UZM. DİYETİSYEN BUSE GÜL DENER

UZM. DİYETİSYEN BUSE GÜL DENER

Mail: buse@demecgazetesi,com

OKUL ÇOCUKLARINDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Okul günleri çocukların günün çoğunluğunda evden uzakta kalıp birey olmayı en belirgin hissettikleri ilk dönemdir. Çoğunlukla evden uzak oldukları için besin seçimleri konusunda aile dışındaki bireyler de etkili olabilir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır.
6-12 yaş aralığı çocuklar için büyüme gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Her yıl ortalama 5 cm boyları uzarken, 2 kg ağırlık artışı gözlenir. Bu dönem de okul çağına denk gelmektedir. Kızlar için büyüme gelişmenin en hızlı olduğu yaş aralığı 10-14 iken erkeklerde 12-16’dır.
Çocuklarınızın büyümeleri için özel bir besin kaynağı yoktur! 
Bu süreçte öğün atlanmamalı, 3 ana ve 1-2 ara öğünle beslenme sağlanmalıdır. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle meyve, sebze ve protein içeren besinler her gün tüketilmeli, besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Endüstri ürünü ve işlenmiş gıdalar (cips, çikolata, gofret, bisküvi, hazır meyve suları gibi) verilmemelidir. Vücut ağırlığı kontrol edilmelidir. Şeker tüketimi azaltılmalıdır. Sıvı alımı yeterli olmalıdır (günde 8-10 bardak).
Ayran ve kefire yöneltin!
Çocuğunuza alması gereken sıvının başta su olduğunu öğretin,sonrasında ayran ve kefire alıştırın.
Atıştırmalıklarını evde kendiniz yapın!
Çocuğunuzu atıştırmalık olarak kuru yemiş, kuru meyve ve kendinizin sebzelerden hazırlayabileceğiniz cipslere; muz, hurma veya pekmez kullanarak yapacağınız keklere yöneltin. Örneğin fıstık ezmesini evde kendiniz şeker kullanmadan bal, fıstık ve tereyağı kullanarak hazırlayabilirsiniz. Meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmeli. Böylece vücut için gerekli olan posada alınmış olacaktır.
Okul çağındaki çocuklara özel pratik kahvaltı seçenekleri:
•    Peynir ile yapılmış tost, taze sıkılmış meyve suyu,
•    Tahıl, süt ve muz,
•    Ev yapımı reçel, peynir, krep,
•    Meyve –muz, kuru üzüm- süt, yulaf ezmesi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar