banner80

İki santrale 2,67 milyar dolar

Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin özelleştirme ihalesini 2 milyar 671 milyon dolarla IC İçtaş kazandı.

İki santrale 2,67 milyar dolar
Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri için açılan ihalede nihai pazarlık yapıldı. İhaleyi 2 milyar 671 milyon dolarlık tekliflle IC İçtaş kazandı.
1 MİLYAR DOLARDAN BAŞLADI
Elemesiz turda ihaledeki en yüksek teklif 1 milyar 35 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda teklif 1 milyar 910 milyon dolara çıkarken, Park Holding elendi. İkinci elemeli turda teklif 2 milyar 152 milyon dolar oldu ve Konya Şeker ihale dışı kaldı. Üçüncü ve son elemeli turda Elsan elenirken, açık artırma 2 milyar 355 milyon dolardan başladı. Açık artırmadan ilk çekilen Limak oldu. Son ikiye kalan grup arasında kıyasıya çekişme yaşandı. IC İçtaş'ın teklif tutarı 2 milyar 671 milyon dolardayken Çelikler-Kalyon mola istedi ve çekildi. Böylece ihale teknik olarak tamamlandı.
KİMLER TEKLİF VERDİ?
Santrallerin özelleştirilmesi için aralarında Park Holding ve Limak'ın da olduğu altı katılımcının teklif vermişti. Teklif veren yatırımcılar şöyle: -Park Holding A.Ş. -Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.–Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu -Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. -Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. -IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. -Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PROTESTO EDEN İŞÇİLERE MÜDAHALE
Bu arada özelleştirme ihalesini protesto etmek amacıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik gruba polis müdahale etti. Ağırlıklı olarak işçilerden oluşan gruba polis tazyikli su ile müdahale etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız bu sabah söz konusu ihaleye yönelik değerlendirme yaparken, işçilerin endişelerinin farkında olduklarını söylemişti.
İHALE NEYİ KAPSIYOR?
İhale Muğla ilinde EÜAŞ'a ait; Kemerköy Termik Santrali ile taşınmazlarını, Yeniköy Termik Santrali ile Yeniköy Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satış yöntemiyle; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ile Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazların ise işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesini kapsıyor.
TÜRKİYE'DEKİ PAYI YÜZDE 3
İki santralin kurulu gücü 1050 megavatla Türkiye'nin toplamının yüzde 3'üne denk geliyor.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 11:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merkez Efendi
Merkez Efendi - 7 yıl Önce

türkiye enerji üretimindeki payı yüzde 3 olacak,yüzde 30 değil.

SIRADAKİ HABER

banner68