YAZ YANGINLARINA DİKKAT

Özellikle insan kaynaklı yangınların sık sık yaşandığı yaz aylarının yaklaşmasıyla uyarılar gelmeye başladı. Yaz sezonu öncesi hazırlıklarını tüm hızıyla sür-düren Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılarda; “Özellikle insan kaynaklı yangınlar büyük kayıplara neden oluyor. Geçtiğimiz se-zon yangın istatistiklerinde iyi bir derece elde eden Yatağan'da bu sezonu en az kayıpla atlatmamız adına halkımızın duyarlı davranması önemli” deniliyor.

YAZ YANGINLARINA DİKKAT
 Orman yangınlarının sık sık yaşandığı yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı işletme müdürlüklerinde yangın sezonu öncesi hazırlıklar devam ediyor.

Bilindiği üzere, Muğla geçtiğimiz yıl elde ettiği istatistiklerle yaz sezonunu en az kayıpla atlatan bölgeler arasına adını yazdırmış, gerçekleştirdiği Muğla ziyareti sırasında konuyu ele alan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı işletmelerin başarısına dikkat çekmişti.

Ayrıca, 2012 yılı istatistiklerinde Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü'nün de yangınlara müdahaledeki başarısı dikkat çekerken, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda, başarıda vatandaşların duyarlı davranmasının önemine vurgu yapılmış; “Özellikle köylerde ikamet eden vatandaşlarımızın yangın ihbarlarındaki duyarlılığı ve dikkatli davranışı etkili başarıda etkili olmuştur” şeklinde ifadeler kullanılmıştı.

Hava sıcaklıklarının hissedilir şekilde artış göstermesinin ardından benzer uyarılar da gelmeye başladı.

Yurt genelinde yapılan uyarılarda; “İçerisinde bulunduğumuz mevsimde artabilecek orman yangınları dolayısıyla bazı dikkat edilmesi gereken hususlar büyük önem arz etmektedir.

Orman yangınlarının neredeyse tamamı insan kay-naklı olup, dikkatsizlik ve ted-birsizlik sonucu çıkmaktadır. Tarlalarda temizlik yapılırken çıkan her türlü artık, ot, çöp ve anızın kontrolsüz bir şekilde açık alanda yakılması yasaktır. Ormanlara cam ve cam kırıkları atılmamalı. Mangal küllerini soğutmadan dökmemeli.

Sigara izmariti yanık olarak atılmamalı. Bir yangın gördüğümüz zaman 110 yangın ihbar ve 177 alo orman yangını ihbar hattına bildirmeli” deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2013, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER