Kırıkköy’deki proje, bakanlığın dikkatini çekti!

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Kırıkköy’de hayata geçirdiği salep demonstrasyonunda rekor elde edilince Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dikkatini çekti. Gelecek yılın projelerini hazırlamayan başlayan müdürlük personelleri, ilçeyi tarımın merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Kırıkköy’deki proje, bakanlığın dikkatini çekti!

Edinilen bilgiye göre, Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün geçen yıl Kırıkköy ve Yeşilbağcılar mahallelerindeki tarım alanlarında hayata geçirdiği salep demonstrasyonunda, Kırıkköy’de Türkiye rekoru elde edildi.

Müdürlüğün ekipleri tarafından teknik desteğin verildiği çalışmada üretici, yaklaşık 400 metrekarelik alanda 50 kilogram tohumdan, 270 kilogram tohum elde etmeyi başardı. Elde edilen bu başarı Türk tarımında geniş yankı uyandırırken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da dikkatini çekti. İlçe müdürlüğüne ulaşarak tebrik eden bakanlık, gelecek yıl projenin genişletilmesi için destek sözü verdi. İlçe müdürlüğü de salep demonstrasyonu projesini, Kırıkköy Salep Köyü projesiyle sürdürmek için üç kişilik bir ekip kurdu.

Öte yandan, çilek ile ıtri ve tıbbi bitkiler için önemli projeler hazırlayan Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ekipleri, 2018 yılı sonu ve 2019 yılı başında projelerini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Projeler için başvuruların sürdüğü öğrenilirken, salep için Hakan Kalendaroğlu, çilek için Neşe Avcıoğlu Ercan, ıtri ve tıbbi bitkiler için de Öznur Akyüz’den bilgi alınabileceği öğrenildi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER