TÜRKİYE’DE ŞAP HASTALIĞI ALARMI! MUĞLA’DA TEDBİRLER ALINIYOR

Türkiye’de çeşitli illerdeki hayvanlarda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edilmesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerken, Muğla’da da bulaşıcılığı önlemek amacıyla, hayvan pazarları için kapatma kararı alındı. Bayır ve Çine hayvan pazarları da kapatılarak çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

TÜRKİYE’DE ŞAP HASTALIĞI ALARMI! MUĞLA’DA TEDBİRLER ALINIYOR

Türkiye’nin farklı illerindeki hayvanlarda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edildi. Virüs nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçererek hayvanlarda görülen bu hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli önlemler aldı.
Alınan tedbirler istikametinde ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklandı. Ayrıca ülke genelindeki hayvan pazarları da kapatıldı. SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı istikametinde, tüm Türkiye’de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi.
Muğla’da da şu an için şap hastalığının görülmediği ancak bulaşıcılığı önlemek amacıyla kapatma kararı alınarak çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96