mesut g
Muğla
BIST8907.65
DOLAR31.5735
EURO34.3419
ALTIN2148.1
BTC/USD66750.25
Konuk Yazar

Konuk Yazar

Mail: konukyazar@demecgazetesi,com

Dr. Hasan Tanrıseven - Haşmet Başkan

Geçen hafta Muğla ve Yatağan aldığı bir haberle sarsıldı. Uzun süredir hastanede yaşam mücadelesi veren Eski Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık hayatını kaybetti.
2009-2014 yılları arasında Kaymakam olarak görev yaptığım dönemde Belediye Başkanı olan Haşmet Başkan ile birlikte geçirdiğimiz dönem film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti. 1999-2019 yılları arasında dört dönem kesintisiz Yatağan Belediye Başkanı olarak görev yapan Hasan Haşmet Işık, hoşgörü kenti Yatağan'a uyumlu bir belediye başkanıydı. Kimseyi kırdığını, kötü bir söz söylediğini görmedim. Devlet görevlileri ile her zaman uyumluydu. Hizmet etmeye ve yapılan bütün hizmetlere elinden geldiğince destek olmaya çalıştı.
Yatağan'da ilk göreve başladığımda, Diyarbakır'da yaptığım şekilde kahvehanelerde vatandaş buluşmaları yaparak vatandaşların sorunlarını dinliyordum. Bir gün Haşmet başkan ziyarete gelerek, espri ile karışık “Kahvehanelerde vatandaşla toplantı yapıyorsunuz. Kaymakam bey, seçimde karşımda aday mısın” diye sordu. Ben de kendisine bu uygulamayı her görev yerinde yaptığımı, isterse kendisinin de halkın sorunlarını dinlediğimiz toplantılara katılabileceğini söylemiştim. O tarihten sonra ilçe merkezindeki toplantılara kendisi de katılmaya ve vatandaşların sorunlarını dinlemeye özen gösterdi.
KOYU YATAĞANSPOR VE BEŞİKTAŞ TARAFTARIYDI
Koyu bir Yatağanspor ve Beşiktaş taraftarıydı. Beşiktaş'ta oynayan Yatağanlı futbolcu Kaya Köstepen'in adını Yatağan stadına vererek, Köstepen hayatta iken ahde vefasını gösterdi. Belediye Başkanlığı döneminde hep Yatağanspor'un yanında oldu, yakın bir tarihe kadar da Kulübün Başkanlığını yaptı.
Haşmet Başkan'ın seçimlere girmeyerek Mart 2019'da belediye Başkanlığının bitmesinden sonra, Yatağanspor'un ligde kalması üzerine Haşmet Işık ve Yeni Belediye Başkanı değerli Dostum Mustafa Toksöz ile kol kola ligde kalmayı kutladıkları fotoğrafı görünce de her ikisini arayarak gösterdikleri örnek davranıştan dolayı tebrik etmiştim.
İZ BIRAKTI
Yatağan'da görev yaptığım dönemde Işık'ın Kuva-i Milliye kahramanlarına vefa olarak yaptığı anıt, Atatürk Evi gibi kültürel değerler akılda kaldı. Hasan Haşmet Işık, Yatağan'ın son 20 yılında izi olan bir Başkan oldu. Deve güreşleri Yatağan'ın markası oldu. Haşmet Başkan festivaller, etkinlikler dışında resmi bütün programlara da katılırdı.
HAYATI YATAĞAN'DI
Haşmet Başkanın en önemli özelliklerinden biri de siyasi görüşüne bakmaksızın her kesimle, kamu kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütleri ve vatandaşla iyi ilişkiler içinde olmasıydı. İstisnasız bütün düğün, nişan, sünnet ve cenaze törenlerine ya katılır ya da arar, mesaj gönderirdi. Haşmet Başkan'ın hayatı Yatağan'dı adeta…
2009'dan Alanya Kaymakamlığına atandığım 2014 yılına kadar Haşmet Başkanla uyumlu bir şekilde çalıştık. Alanya'dan ayrıldığımda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Kaymakam beyle toplu iğne başı kadar bir sorun yaşamadık” demişti. Ben de aynı şekilde Haşmet Başkanla toplu iğne başı kadar sorun yaşamadım.
Haşmet Başkan'ın vefatının ardından söylenenler ve cenazeye katılanlara baktığımda Başkanın arkasında hoş bir seda bıraktığını görüyoruz.
Mekânı Cennet olsun.
Allah rahmet etsin.
Eski Yatağan Kaymakamı
Giresun Vali Yardımcısı
Dr. Hasan Tanrıseven
Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar